اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
معاون بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان:

آب پشت سد زاینده‌رود ۴۰ درصد کاهش داشته است

آب پشت سد زاینده‌رود ۴۰ درصد کاهش داشته است

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: وضعیت حجم مخزن سد زاینده‌رود نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشته است.

حسن ساسانی، امروز (چهارشنبه-۲ مهرماه) در مراسم تکریم و معارفه رئیس جدید آب منطقه‌ای اردستان، اظهار کرد: دفتر مهندسی رودخانه‌های شرکت آب منطقه‌ای پس از شناسایی موارد تخلف در مسیر رودخانه‌های استان اصفهان و صدور اخطاریه‌های لازم، پیگیری‌هایی را برای بازگرداندن حریم بستر رودخانه به وضعیت سابق در دستور کار قرار داده و اگر همکاری انجام نشود با شکایت به مراجع قضایی موارد تخلف را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تصرف پیوسته ادامه دارد و به دلیل کاهش بی‌سابقه سد زاینده‌رود بخش وسیعی از بستر دریاچه نمایان شده است، گفت: طبیعی است که برخی افراد از این وضعیت سوءاستفاده کرده و دامنه رودخانه را به تصرف خود درآورند.

به گزارش ایسنا، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه هر آزادسازی یک فرایند قانونی دارد که سیستم قضایی و نیروی انتظامی همکاری موثری داشتند و این موضوع با شدت بیشتری در حال پیگیری است، گفت: در سال ۹۹ تاکنون در محدوده زاینده‌رود ۴۴ هکتار فرایند آزادسازی با بیش از یک هزار میلیون ریال اعتبار انجام شده است و موضوع آزادسازی در شش ماه دوم سال جاری با شدت بیشتری انجام خواهد شد.

ساسانی با اشاره به وضعیت سد زاینده‌رود، گفت: خروجی سد زاینده‌رود از بامداد ۲۸ شهریور کاهش پیداکرده و در حال حاضر حدود ۲۰ متر مکعب بر ثانیه و فقط برای مصارف شرب خارج می‌شود. امیدواریم بارندگی‌هایی که متأسفانه در مهر و آبان کمتر از نرمال نیز پیش بینی شده در آذر ماه و زمستان ظرفیت سد زاینده‌رود جبران کند.

وی با بیان اینکه اولویت اول موضوع تأمین آب شرب مردم است و وزارت نیرو با توجه به ویروس کرونا نگران مصارف شرب شهروندان است، گفت: وضعیت حجم مخزن سد زاینده‌رود نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشته است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه در راستای طرح تعادل‌ بخشی منابع آب زیرزمینی کشور، پلمب چاه‌های غیرمجاز در اصفهان باید با جدیت بیشتری دنبال شود، خاطرنشان کرد: از سال ۸۴ تاکنون بیش از ۶۷۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان اصفهان پر شده است و همچنان این روند ادامه دارد.

کشاورزی قطب اول اقتصادی اردستان است

همچنین فرماندار اردستان در این مراسم، گفت: توجه به دغدغه‌های کشاورزان شهرستان اردستان، یکی از اولویت‌های رئیس جدید اداره آب منطقه‌ای اردستان باشد.

حمیدرضا تأملی با بیان اینکه با وجود همه تلاش‌هایی که در بخش صنعت و معدن و بخش‌هایی دیگر انجام شده همچنان کشاورزی قطب اول اقتصادی شهرستان اردستان است، گفت: در این بخش بیش از ۸ هزار نفر بهره‌بردار فعالیت دارند که می‌طلبد همه دستگاه‌های تخصصی در کنار مأموریت‌های تخصصی خود به این عنصر هم توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه همه دستگاه‌های اجرایی باید مخاطب خود را نیاز سنجی کنند و نسبت به رفع مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها اقدام کنند، گفت: موضوع چاه‌های غیرمجاز یکی از موضوعات مهم منطقه اردستان است که اداره آب منطقه‌ای باید برای مدیریت آن به نوعی برنامه‌ریزی کند که هجمه اجتماعی به وجود نیاید.

در این مراسم از تلاش‌های جمال‌الدین صمصامی تقدیر و بهنام هوایی به عنوان رئیس جدید اداره آب منطقه‌ای اردستان معرفی شد./ ایسنا

کپی