اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

خلیلزاد: سطح خشونت‌ها در افغانستان رشد زیادی داشته است

خلیلزاد: سطح خشونت‌ها در افغانستان رشد زیادی داشته است

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفت، همزمان با اختلاف‌نظر بین دولت کابل و طالبان در مذاکرات صلح، سطح خشونت‌ها در افغانستان به طرز غیرقابل قبولی بالاست و آمریکا انتظار دارد که در جریان گفت‌وگوها شکست بیشتری به وجود بیاید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، زلمای خلیلزاد،‌ فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان در جریان استماع مجلس نمایندگان آمریکا گفت:‌ سطح کنونی خشونت در افغانستان بسیار بالاست. ما می‌دانیم که کاهش خشونت‌ها امکان‌پذیر است.

با وجود اختلاف‌نظرها، مذاکرات بین طالبان و دولت کابل بهترین امید در سال‌های گذشته بوده و در نتیجه توافق امضا شده فوریه بین طالبان و آمریکا صورت گرفته که به نیروهای آمریکایی اجازه می‌دهد تا در ازای تعهدات طالبان از افغانستان خارج شوند.

اما این گروه شبه‌نظامی از توافق برای آتش‌بس امتناع کرده و درگیری‌ها هنوز ادامه دارند.

دموکرات‌ها در جریان این گفت‌وگو از خلیلزاد درباره این احتمال پرسیدند که آیا پس از ۲۰ سال جنگ در افغانستان، صرف میلیاردها دلار و مرگ هزاران تن، خروج نیروهای آمریکایی از این کشور می‌تواند به آموزش و تحصیل دختران افغان منجر شود یا خیر و خلیلزاد هم پاسخ داد: می‌خواهم به زنان افغان بگویم که ما با آنها خواهیم ماند.

این فرستاده ویژه ادامه داد: دلایلی برای امیدواری صلح افغانستان وجود دارد اما با وجود چالش‌های پیشرو احتمال شکست و موانع داریم. واشنگتن و متحدانش به دنبال توافق بین پاکستان و افغانستان هستند که خاک این دو کشور برای انجام حملات علیه دیگری مورد استفاده قرار نگیرد.  / ایسنا

کپی