اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

سفیر روسیه: با وجود مسائل ناوالنی روابط با آلمان همچنان قدرتمند است

سفیر روسیه: با وجود مسائل ناوالنی روابط با آلمان همچنان قدرتمند است

سفیر روسیه گفت، مسکو می‌تواند نمونه‌های مرتبط با الکسی ناوالنی را از سازمان منع تسلیحات شیمیایی، فرانسه و سوئد بگیرد اما آلمان مسیر بسیار مستقیم‌تری است. او روابط با آلمان را قدرتمند توصیف کرد.

 سرگئی نچایف، سفیر روسیه در مصاحبه‌ای با روزنامه برلینر تسایتونگ گفت، مسکو پیشنهاد همکاری با آلمان در زمینه تحقیقات مرتبط به حادثه ادعایی مسمومیت الکسی ناوالنی، منتقد روس را ارائه داد که نیازمند حقایق و مدارک مشخص است.

او در پاسخ به اینکه آیا روسیه می‌تواند نمونه‌های مرتبط به ناوالنی را از عوامل مربوطه دریافت کند، گفت: سازمان منع تسلیحات شیمیایی قطعا یک شانس است. همچنین ما گزینه درخواست از پاریس و استکهلم را رد نمی‌کنیم. اما برلین مسیر مستقیم‌تری خواهد بود.

سفیر روسیه در برلین همچنین تاکید کرد، روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی میان آلمان و روسیه همچنان در بحبوحه وضعیت مرتبط با ناوالنی، قدرتمند است و تمام طرف‌ها باید کارهایی که لازم است انجام دهند تا این‌ها شکست نخورند.

این دیپلمات روس در پاسخ به اینکه چرا روابط میان این دو کشور تا این حد پرتنش است، گفت: روابط حسنه با آلمان همواره اولویت روسیه بوده است. ما دستاوردهای بسیاری در دوره پسا جنگ داشته‌ایم. تصور کنید ۲۷ میلیون تن از شوروی جانشان را در راه شکست ناسیونال سوسیالیسم از دست دادند. با وجود این پس از جنگ جهانی دوم میان مردمان ما آشتی به وجود آمد. این آسان نبود زیرا مردم زیادی در روسیه جان دادند و شهرها و روستاهای زیادی ویران شد.

او افزود: با این وجود دو کشور گام‌هایی برای تجدید روابط حسنه برداشتند. در سوم اکتبر سی‌امین سالروز اتحاد آلمان جشن گرفته شد، در سپتامبر سی‌امین سالروز پیمان "دو به علاوه چهار" جشن گرفته شد که در نهایت وضعیت پسا جنگ آلمان را حل و فصل کرد. شوروی آماده پذیرش اتحاد آلمان و انجام مشارکت قاطع در این زمینه بود. هنوز هم روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان آلمان و روسیه قوی است و ما باید هر آنچه می‌توانیم انجام دهیم تا آنها از بین نروند.

سفیر روسیه همچنین تایید کرد که دیپلمات‌های روس درخواست دسترسی کنسولی به ناوالنی را داشته‌اند اما هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌اند. او گفت: در ابتدا برای آقای ناوالنی آرزوی سلامتی و بهبود فوری داریم. ما رسما برای ملاقات با ایشان درخواست دسترسی کنسولی داده‌ایم. این درخواست بر پایه کنوانسیون روابط کنسولی وین داده شده که چنین حقی را به کارکنان کنسولی می‌دهد. او یک شهروند روس است و می‌خواهد به روسیه بازگردد. این درخواست بی‌پاسخ مانده است.

سرگئی نچایف در ادامه گفت: روسیه ضرب‌الاجل‌ها و تهدیداتی درباره تحریم را نمی‌پذیرد و از دیدن هیستری ضد روسیه ساختگی در ارتباط با حادثه پیش آمده برای ناوالنی متاسف است. قطعا ما نمی‌توانیم با زبان اولتیماتوم و اینکه دولت روسیه ارتباطی با این موضوع داشته، کنار بیاییم. ما نمی‌توانیم اولتیماتوم‌ها و تهدید به اعمال تحریم‌ها را بپذیریم. متاسفم که هیجان عصبی ضد روسیه به شکلی ساختگی در این مورد تحریک شده است. مسکو انتظار همکاری واقعی با همکاران آلمانی خود را دارد.  / ایسنا

کپی