اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

گپ و گفت با «مرد موشکی»

گپ و گفت با «مرد موشکی»
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی

کیم تکرار کرد که گفت‌و‌گوهای بسیاری خوبی (در دیدار دو نفره) با ترامپ داشته و خیلی خوشحال است که دو طرف در مورد پیگیری رویکرد «اقدام در برابر اقدام» به توافق رسیدند.

 من شخصاً متوجه تقدیم چنین امتیازی از سوی ترامپ نشده بودم ولی اینها کلماتی جادویی بودند که طرف کره‌ای بر آنها اصرار داشت و فکر می‌کرد آنها را به دست آورده است، کلماتی که من دلم می‌خواست از طرح آنها در چنین مذاکراتی پیشگیری می‌شد. کیم پرسید؛ آیا (لغو) تحریم‌های سازمان ملل گام بعدی خواهد بود؟ که ترامپ در پاسخ گفت که او آمادگی دارد موضوع را بررسی کند و در مورد آن فکر خواهد کرد و همزمان اشاره کرد که ما صدها تحریم جدید را برای اعلام و اعمال آماده کرده بودیم. من و پمپئو نگاهی به هم کردیم چون واقعاً نمی‌دانستیم منظور ترامپ از این حرف‌ها چیست. کیم بسیار خوشبین بود که بتوانیم با سرعت بیشتری رو به جلو حرکت کنیم و ابراز تعجب می‌کرد که چرا پیشینیان نتوانسته بودند این توافقات را انجام دهند. ترامپ سریع جواب داد که آنها احمق بودند. کیم گفت؛ موافقم انجام همه این کارها نیازمند افرادی چون من و شما بوده است.

سرانجام لحظه حساس فرارسید. کیم نگاهی به اعضای هیأت امریکایی در دور میز مذاکرات انداخت و پرسید نظر شماها چیست؟ ترامپ از پمپئو خواست ابتدا او شروع کند. پمپئو گفت: فقط دو رهبر می‌توانند بر سر سند تاریخی امروز موافقت کنند. ترامپ با خوشحالی اظهار داشت: امریکا با رکس تیلرسون (به عنوان وزیر خارجه) نمی‌توانست به چنین توافقی برسد. او مثل یک تخته سنگ سفت بود.
خوشبختانه کیم موضوع بحث را عوض کرد و به صحبت درباره بازگرداندن باقیمانده اجساد سربازان امریکایی از دوران جنگ کره پرداخت و من مجبور نشدم که صحبت کنم. دومین جاخالی دادن هم با موفقیت همراه بود. پس از این صحبت‌ها عکاسان رسمی دو کشور اجازه ورود به جلسه را یافتند و گفت‌و‌گوها در ساعت 11 و 10 دقیقه پایان یافت. بعد از توقف کوتاهی در یکی از اتاق‌های انتظار که طی آن ترامپ بخشی از پوشش گسترده و مداوم تلویزیونی اجلاس سنگاپور را در شبکه‌های خبری تماشا کرد، ما رأس ساعت 11 و 30 دقیقه ناهار کاری را شروع کردیم. دوباره لشگر خبرنگاران وارد شدند و پس از تهیه عکس و فیلم، سالن را ترک کردند و کیم گفت؛ امروز مثل سپری کردن یک روز در سرزمین عجایب است. بالاخره رهبر کره شمالی یک حرفی زد که من استثنائاً کاملاً با آن موافق بودم. صحبت‌های ابتدایی سر میز ناهار بیشتر صحبت‌های حاشیه‌ای و فانتزی بود. رهبر کره شمالی توضیحاتی در مورد بازدید اخیر خود از یک کازینو و هتل تفریحی در سنگاپور ارائه کرد سپس دو طرف در مورد بازی گلف، «دنیس رودمن» (بازیکن سرشناس و بازنشسته بسکتبال در لیگ حرفه‌ای امریکا) و شکست تیم فوتبال زنان کره شمالی از امریکا در المپیک 2016 گپ زدند.  / ایران

کپی