اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

سال 1346(نیمه دوم)

افتتاح سازمان بورس تهران

افتتاح سازمان بورس تهران
حسن مجیدی

ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران، به سال 1315 بر می‌گردد. در این سال، یک کارشناس هلندی و یک کارشناس بلژیکی به‌نام «وان‌لوترفلد» به منظور بررسی و اقدام درمورد تهیه و تنظیم مقررات قانونی ناظر بر فعالیت بورس اوراق بهادار، به ایران آمدند، اما مطالعات آنها با آغاز جنگ جهانی دوم متوقف ماند.

  پس از کودتای 28 مرداد1332، مجدداً در سال 1333 مأموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی وقت محول گردید. این گروه پس از دوازده سال تحقیق و بررسی درسال 1345 قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادار تهران را تهیه و لایحه مربوطه را به مجلس شورای ملی ارسال داشتند که این لایحه در اردیبهشت سال 1345 تصویب شد. سرانجام بورس اوراق بهادار تهران روز 15 بهمن‌ سال 1346 افتتاح شد.
اولین اطلاعیه سازمان بورس تهران
«بدینوسیله به‌اطلاع عموم می‌رساند که داد و ستد اوراق بهادار در بورس تهران از تاریخ یکشنبه 15 بهمن ماه 1346 شروع می‌شود و تالار معاملات بورس تا آگهی بعدی هر هفته روز‌های یکشنبه از ساعت یازده صبح تا ظهر دایر خواهد بود.
همچنین اطلاع می‌دهد که سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران برای معامله در بورس مورد تصویب هیأت پذیرش اوراق بهادار قرار گرفته و قابل معامله در بورس می‌باشد. علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید و فروش سهام بانک نامبرده به کارگزاری مجاز بورس که اسامی آنها به‌شرح ذیل است مراجعه نمایند:
بانک اعتبارات ایران
بانک اعتبارات صنعتی
بانک ایران و انگلیس
بانک ایران و خاورمیانه
بانک ایرانیان
بانک بازرگانی ایران
بانک بین‌المللی ایران و ژاپن
بانک پارس
بانک تجارت خارجی ایران
بانک تجارتی ایران و هلند
بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران
بانک تهران
بانک سپه
بانک صادرات ایران
بانک عمران
بانک ملی ایران»
دبیرکل سازمان بورس تهران- دکتر فریدون مهدوی
روزنامه آیندگان- یکشنبه 8 بهمن 1346
 
کپی