اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

سلاخی داور ایتالیایی و نامزدش
جسد دانیله دی‌سانتیس، داور ۳۳ ساله و ایتالیایی که در رقابت‌های سری C ایتالیا سوت می‌زد، عصر روز گذشته (دوشنبه) به همراه جسد الونورا مانتا، نامزد ۲۸ ساله‌اش در آپارتمان او در شهر لچه پیدا شد. این داور ایتالیایی به همراه نامزدش توسط ضربات چاقو به قتل رسیده است. همسایه‌ها پس از شنیدن صدای جیغ، مردی چاقو به دست را دیدند که در حال متواری شدن از صحنه حادثه بود. دی‌سانتیس دوران داوری‌اش را در رقابت‌های سری C ایتالیا آغاز و در ۱۳۰ بازی رسمی قضاوت کرده بود.
 
 
---
 
لباس‌هایم را پس دهید
کرملین امروز اعلام کرد، اقدامات روسیه درباره پرونده الکسی ناوالنی با مشکلاتی روبه‌روست چون متحدانش شواهد را در آلمان از بین برده‌اند. الکسی ناوالنی، منتقد کرملین ماه گذشته میلادی پس از به کما رفتن در جریان پرواز از سیبری به مسکو ، در نهایت به آلمان منتقل شده و اکنون در برلین تحت درمان است.آلمان به این نتیجه رسیده که ناوالنی را با ماده شیمیایی و سمی نوویچوک مسموم کرده‌اند اما روسیه گفته که هیچ شواهدی در این باره در دست نیست. این در حالی است که الکسی ناوالنی در بیمارستان برلین اعلام کرد، قبل از اینکه به او اجازه ترک کشورش به مقصد آلمان داده شود، لباس‌هایش را درآوردند و او را کاملاً برهنه فرستادند. او افزود: با توجه به اینکه ماده نوویچوک روی بدنم کشف شد مسمومیت احتمالاً از طریق لمس صورت گرفته و لباس‌هایم دلیل بسیار مهمی هستند؛ می‌خواهم لباس‌هایم را با دقت در کیسه‌ای پلاستیکی بسته و به من بازگردانند. چهره برجسته اپوزیسیون روسیه تأکید کرد، ماده اعصاب «نوویچوک» در داخل و خارج بدنش کشف  شده است.  
 
 
 
---
درخواست مرکل از سازمان ملل
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان همزمان با فرارسیدن هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان ملل، این سازمان و اعضای آن را به همبستگی و اصلاحات فراخواند. مرکل همچنین خواستار اصلاحات در شورای امنیت شد. صدراعظم آلمان در پیامی ویدیویی از سازمان ملل و اعضای آن خواست اتحاد و آمادگی بیشتری از خود برای اصلاحات نشان دهند. وی گفت: کارایی و توانایی سازمان ملل در نهایت بستگی به این دارد که اعضای آن تا چه حد اتفاق نظر داشته باشند.
 
 
---
 
اسنودن به امریکا پول می‌دهد
سی‌ان‌ان ادعا کرد ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سیا که در سال ۲۰۱۳ اسرار اطلاعاتی را فاش کرده بود، موافقت کرده که بیش از ۵ میلیون دلار درآمد ناشی از کتابش، «سوابق دائم» و سخنرانی‌های خود را به عنوان جریمه به دولت امریکا بپردازد. اسنودن از سال ۲۰۱۳ در روسیه زندگی می‌کند. وی بعد از افشای اسناد طبقه‌بندی شده که نشان می‌داد آژانس ملی اطلاعات در حال گردآوری سوابق تلفن میلیون‌ها شهروند امریکایی است، از امریکا فرار کرد. وی بابت اتهامات جاسوسی در امریکا تحت تعقیب است.
 
---
 
 
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 31 میلیون و 482 هزار و 599 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 969 هزار و 298 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 7 میلیون و 46 هزار و 216 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 204 هزار و 506 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 5 میلیون و 560 هزار و 105 مبتلا و 88 هزار و 965 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد.
برزیل هم با 4 میلیون و 560 هزار و 83 نفر مبتلا و 137 هزار و 350 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 109 هزار و 595 مبتلا و 19 هزار و 489 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 772 هزار و 896 مورد ابتلا و 31 هزار و 474 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته
 است.
کپی