اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹
این گزارش در حال تکمیل است

نشست مجازی مجمع عمومی سازمان ملل/ انتقاد ترامپ از چین به خاطر کرونا/ آمادگی چین و روسیه برای ارائه واکسن کرونا/ مخالفت مکرون با مکانیسم ماشه

نشست مجازی مجمع عمومی سازمان ملل/ انتقاد ترامپ از چین به خاطر کرونا/ آمادگی چین و روسیه برای ارائه واکسن کرونا/ مخالفت مکرون با مکانیسم ماشه

گردهمایی امسال رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل تحت تاثیر پاندمی کرونا و کووید-۱۹ محدود شده است؛ این رهبران دیگر در مقر این نهاد در نیویورک حاضر نمی‌شوند و گزینه سخنرانی مجازی را برگزیدند. هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی تحت تاثیر این پاندمی با سخنرانی‌های از پیش ضبط شده مقام‌ها آغاز به کار کرده است.

پیش از این قرار بود ترامپ به عنوان تنها سخنران حاضر در صحن مجمع عمومی حاضر شود اما به دلیلی این حضور هم لغو شد و رئیس‌جمهوری آمریکا ترجیح داد سخنرانی ضبط شده‌ای ارائه دهد. اما این وضعیت همچنین بدین معناست که ترامپ آخرین حضورش را در دور اول ریاست جمهوری، پشت سکوی سخنرانی سبز رنگ سازمان ملل که برای نسل‌ها رهبران از آنجا با جهان سخن گفتند، از دست می‌دهد.

گوترش: جهان در مسیری خطرناک در حرکت است

دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به برخی بحران‌ها و خشونت‌های جاری در جهان، هشدار داد که جهان در مسیری خطرناک درحال حرکت است.

آنتونیو گوترش با اشاره تلویحی به اختلافات خطرناک میان چین و آمریکا گفت: نمی‌توان تصور کردکه دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان در دو جهت مختلف و مخالف حرکت کنند.

گوترش در بخشی دیگر از سخنانش همچنین با تاکید بر اهمیت حرکت جهانی به سوی انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی سبز گفت قطعا سرمایه گذاری‌های جهانی به سمت کشورهایی می‌رود که در جهت انرژی‌های تجدید پذیر حرکت کرده باشند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین با اشاره به آثار و عواقب زیان بار شیوع ویروس کرونا در جهان، هشدار که برای نخستین بار در سه دهه اخیر، فقر در جهان در حال رشد است.

وی با بیان اینکه جهان امروز روی ستون‌های لرزان قرار گرفته است گفت: همزمان با بحران‌های بهداشتی، با بی‌سابقه‌ترین میزان بیکاری از زمان رکود بزرگ مواجه هستم و حقوق بشر با تهدیدهای خطرناک مواجه است.

گوترش با تاکید بر ضرورت تقویت روابط انسانی میان ملت‌ها، گفت: امروز همه شاهدیم که چگونه یک ویروس جهان را به زانو دراورده است.

وی با اشاره به موضوع بحران‌های جاری در منطقه آسیا و خاورمیانه گفت: در افغانستان تلاش برای برقراری صلح ادامه دارد و امیدواریم این تلاش‌ها به نتیجه برسد. در سوریه بعد از ۹ سال درگیری، همچنان شاهد هستیم که انسان‌ها جان خود را از دست می‌دهند.
گوترش بدون اشاره به مقاصد انتخاباتی دولت دونالد ترامپ برای ایجاد حرکت‌های نمایشی و تبلیغاتی در خاورمیانه، گفت: در خاورمیانه اقداماتی برای برقراری صلح دیده می‌شود، در کرانه باختری و مناطق اشغالی نیز این روند را می‌بینیم.
وی افزود: در لیبی مذاکرات ادامه دارد و قطعنامه‌های سازمان ملل برای حل کردن اختلافات بین جناح‌های درگیر صادر می‌شود. سعی می‌کنیم به هر نحوی شده در تمام مناطق جهان به خشونت‌ها پایان دهیم.
دبیرکل سازمان ملل با اشاره مجدد به موضوع شیوع کرونا گفت: در مناطق مختلف جهان می‌بینیم که همه گیری کرونا بیشتر شده است. گروه‌های سودجو و خرابکار از این شرایط به نفع خود استفاده می‌کنند و جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازند.
«اکنون زمان آن است که هر طور شده صلح را در جهان حکمفرما کنیم و هر طور شده تا پایان امسال که ۱۰۰ روز به آن مانده است، باید در جهان یک صلح سراسری ایجاد کنیم.»

وی افزود: جهان نمی‌تواند بپذیرد که هر یکی از اقتصادهای بزرگ جهان در مسیر خود حرکت کنند. این امر مخاطرات و هزینه‌های سنگینی دارد و اگر درگیری‌های نظامی هم وجود داشته باشد اوضاع وخیم‌تر می‌شود.
سازمان ملل همواره پاسخ مناسبی به این مسائل داده و کوشیده است هر جا که لازم است حضور یابد.

گوترش گفت: باید برای پیوستگی و همبستگی اجتماعی در جهان تلاش کنیم و این یعنی باید سیاست‌های جدیدی برای حمایت‌های اجتماعی تعیین کنیم، مانند بیمه‌های سراسری و تعیین حداقل دستمزدها، ایجاد امکان دسترسی به فناوری‌های جدید برای همه مردم. ما باید برای تعالی حقوق بشر و برابری برای همه انسانها، زنان و مردا تلاش کنیم.
دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اهمیت محافظت از صنایع هوایی و مسافرت‌های هوایی مطابق با قرارداد پاریس گفت: باید به اتفاق در کنار هم این اقدامات را انجام دهیم تا هیچ کشوری عقب نماند.
«باید از طریق یک پیمان جدید بین المللی مشکلات کنونی را حل کنیم و کالاهای اساسی را برای همه تامین نماییم. در حال حاضر موانعی برای رسیدن به این اهداف وجود دارد. این پیمان باید بر اساس عزت هر فرد و ارزشهای جهانی باشد، برای حمایت از نسل‌های آینده و باید مطمئن شویم که همه به منابع دسترسی می‌یابند. طبق این پیمان جدید باید به سمتی برویم که قدرت تقسیم شود و تنها چند ابرقدرت، قدرت را در دست نداشته باشند.»

ترامپ: ما در یک جنگ بزرگ نامرئی با ویروس چینی هستیم

دونالد ترامپ، دومین سخنران این نشست است. پس از او سخنان اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و سپس شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین، رهبران شیلی، کوبا، اردن، کره‌جنوبی، قطر، فیلیپین و مراکش پخش خواهد شد.

ترامپ در سخنان خود گفت: «مایه افتخار من است که خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کنم. هفتاد و پنج سال بعد از پایان جنگ جهانی دوم و تاسیس سازمان ملل، ما بار دیگر درگیر یک چالش جهانی شده‌ایم. ما نبردی را علیه دشمن نامرئی، ویروس چین، به راه انداختیم، ویروسی که جان افراد بیشماری را گرفته و ۱۸۸ کشور جهان را درگیر کرده است.

و ایالات متحده بزرگترین بسیج نیروها را از زمان جنگ جهانی دوم انجام داد. ما به سرعت برای افزایش تولید تجهیزات حفاظت شخصی و ونتیلاتور اقدام کردیم و مازاد تولیدی ایجاد شد که به ما اجازه داد آنها را با دوستان و شرکایمان در سراسر جهان به اشتراک بگذاریم.

ما درمان‌های نجات‌دهنده‌ای را رهبری کردیم که توانستیم نرخ تلفاتمان را ۸۵ درصد از آوریل کاهش دهیم. به لطف اقداماتمان، واکسن‌های ما در فاز نهایی آزمایش بالینی هستند. ما تولید انبوه آنها را انجام دادیم تا به محض تایید آنها را توزیع کنیم. ما این واکسن‌ها را توزیع خواهیم کرد و این ویروس را شکست خواهیم داد. ما به این پاندمی خاتمه خواهیم داد. و ما وارد یک دوره بی‌سابقه از همکاری و شکوفایی و صلح خواهیم شد.

در حالیکه ما این آینده روشن را دنبال می‌کنیم، باید کشوری را که این طاعون را در جهان به راه انداخت، مجازات کنیم: چین. در نخستین روزهای انتشار این ویروس، چین پروازهای داخلی را محدود کرد، اما اجازه خروج پروازها از چین را داد و جهان را مبتلا کرد. چین ممنوعیت‌های مسافرتی مرا به کشورشان محکوم کرد، در حالی که خودشان پروازهای داخلی را محدود کرده و شهروندانشان را در شهرها قرنطینه کرده بودند. دولت چین و سازمان بهداشت جهانی که عملا از سوی چین کنترل می‌شود، به نادرستی ادعا کردند که هیچگونه شواهد و مدارکی از انتقال انسان به انسان وجود ندارد.

آنها بعدا به غلط گفتند مردمی که علایم ندارند نمیتوانند بیماری را انتقال دهند سازمان ملل باید چین را پاسخگو کند. علاوه بر این چین هر ساله میلیون‌ها میلیون پلاستیک وارد طبیعت می‌کند و به اقیانوس‌ها می‌ریزد و آب‌های کشورهای دیگر را آلوده می‌کند و بیش از هر کشوری در جهان جو را آلوده می‌کند. دی اکسید کربن چین تقریبا دو برابر ایالات متحده است و به سرعت در حال بالا رفتن است، برعکس پس از خروج من از توافق آب و هوایی پاریس در سال گذشته ایالات متحده توانست میزان دی اکسید کربن خود را بیش از دیگر کشورها کاهش دهد. آن کسانی که به ایالات متحده حمله می‌کنند و اقدامات آلوده کننده چین را نادیده می‌گیرند به طبیعت علاقه‌ای ندارند. آنها تنها می‌خواهند آمریکا را مجازات کنند. من چنین چیزی را تحمل نمی‌کنم. چنانچه سازمان ملل می‌خواهد سازمانی موثر باقی بماند باید روی مشکلات حقیقی جهان تمرکز کند.

این شامل سرکوب زنان، نیروی کار اجباری، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و برده جنسی، آزار و اذیت مذهبی و پاکسازی قومیتی می‌شود. ایالات متحده همواره رهبر حفظ حقوق بشر است. این دولت آزادی مذهبی و فرصت برای زنان را ارتقا داده، جرم انگاری خشونت جنسی کرده است، با قاچاق انسان مقابله می‌کند و از کودکان متولد نشده حمایت می‌کند.

ما همچنین می‌دانیم سعادت آمریکا زمینه‌ساز آزادی در سراسر جهان است. ما ظرف سه سال بهترین اقتصاد را در جهان ایجاد کردیم و دوباره هم به سرعت این کار را انجام می‌دهیم. ارتش ما به شکل گسترده‌ای بزرگ شده است. ۲. ۵ تریلیون دلار ظرف سه سال گذشته صرف ارتش کرده‌ایم. ما قویترین ارتش را در سراسر جهان داریم. و هیچ کشور نزدیک ما هم نیست. ما مقابل چندین دهه سوء رفتارهای تجاری چین ایستاده‌ایم.

ما ائتلاف‌های ناتو را تجدید کرده‌ایم و اکنون کشورها میزان هزینه بیشتری را برای امنیت خودشان پرداخت می‌کنند. ما شراکت ویژه‌ای با مکزیک، گواتمالا، السالوادور ایجاد کردیم تا جلوی قاچاق انسان را بگیرند. ما در کنار مردم کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا برای احقاق حق آنها برای آزادی ایستادیم.»

ترامپ مدعی شد: ما از توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران خارج شدیم و تحریم‌های فلج‌کننده‌ای علیه ایران اعمال کردیم. ما خلافت داعش را به صورت صد در صد ریشه‌کن کردیم و رهبر آن ابوبکر البغدادی را کشتیم.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین به دست داشتن در ترور شهید قاسم سلیمانی اقرار کرد.

او در ادامه گفت: «این ماه ما به توافق صلح بین صربستان و کوزوو دست یافتیم. ما به دو توافق قابل توجه صلح در خاورمیانه دست یافتیم آن هم پس از چندین دهه عدم پیشرفت. اسرائیل، امارات و بحرین یک توافق تاریخی صلح به امضا رساندند و بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه هم می‌خواهند جلو بیایند. آنها بسیار سریع پیش می‌آیند و می‌دانند این برای خودشان بسیار خوب است. این برای جهان هم بسیار خوب است. این توافق‌های صلح دوره جدیدی برای خاورمیانه است. ما با اتخاذ رویکرد متفاوتی به نتیجه متفاوتی دست یافتیم نتایج بسیار عالی‌تری. ما رویکردی اتخاذ کردیم و این رویکرد جواب داد. ما قصد داریم بزودی توافق‌های صلح بیشتری ارائه دهیم و هیچگاه بیش از این نسبت به آینده منطقه خوش‌بین نبوده‌ایم. هیچ خونی در این شن‌ها نیست. آن روزها خوشبختانه تمام شد.

همانطور که قبلا گفته‌ایم ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ در افغانستان تلاش می‌کند و ما نیروهایمان را خارج می‌کنیم. ایالات متحده به عنوان یک صلح‌ساز عمل می‌کند اما صلح از طریق قدرت.

ما اکنون بیش از هر زمان دیگری قدرتمند هستیم. تسلیحات ما در سطح بسیار پیشرفته قرار دارند؛ تسلیحاتی که ما هرگز پیش از این نداشته‌ایم و هرگز در گذشته هم فکر نمی‌کردیم به آنها دست یابیم. و من به درگاه خداوند دعا می‌کنم که هرگز از آنها استفاده نکنیم.

برای چندین دهه صداهای تکراری راه‌حل‌های شکست‌خورده‌ای را ارائه دادند و به دنبال بلندپروازی‌های جهانی به بهای آن علیه مردم خودشان بودند. اما تنها زمانی‌که شما به مردم خودتان توجه کنید یک اساس واقعی برای همکاری پیدا خواهید کرد.

من به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا رویکردهای شکست‌خورده قبلی را رد می‌کنم و با افتخار « اول آمریکا» را ارائه دادم. شما هم به همین صورت باید کشورتان را در جایگاه نخست قرار دهید. این مشکلی ندارد و باید به همین صورت باشد. من کاملا اطمینان دارم سال آتی که ما در کنار یکدیگر جمع شویم ما در میانه یکی از بهترین سال‌های تاریخمان خواهیم بود و امیدواریم که این بهترین قسمت تاریخ جهان هم باشد.»

اردوغان بر تشکیل کشور فلسطین تاکید کرد

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه در سخنرانی مجازی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: حل اختلاف میان فلسطین و اسرائیل تنها از طریق تشکیل کشور فلسطینی دارای حاکمیت در مرزهای ۱۹۶۷ امکان‌پذیر است.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، اردوغان در سخنرانی ویدئویی خود در هفتاد و پنجمین نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد که به دلیل شیوع کرونا در آمریکا، امسال به صورت مجازی حضور یافتند، افزود: فلسطین در سایه ادامه سیاست‌های خشونت‌بار اسرائیلی پیوسته در این سال‌ها زخم خورده است.

وی تاکید کرد: حل اختلاف میان فلسطین و اسرائیل تنها از طریق تشکیل کشور فلسطینی دارای حاکمیت در مرزهای ۱۹۶۷ امکان‌پذیر است.

اردوغان در ادامه گفت: برخورد جهانی با ویروس همه‌گیر کرونا باعث شد به فکر ضرورت انجام اصلاحات در ساختار شماری از سازمان‌های بین‌المللی بیفتیم.

وی افزود: از زمان انتشار کرونا، همه را به تقویت همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با گسترش کرونا دعوت کردیم و به ده‌ها کشور کمک فرستادیم.

اردوغان ادامه داد: امیدواریم خطراتی که کشورهای جهان را تهدید می‌کند، از بین بروند و ما همچنان به مبارزه با گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهیم.

اردوغان درباره سوریه نیز گفت: حل بحران سوریه باید اولویت همه باشد و راه‌حل آن، اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل است.

وی درباره لیبی نیز گفت: جامعه جهانی عاملان جنایت‌های جنگی در لیبی را محاکمه نمی‌کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه تصریح کرد که اولویت ما حل درگیری‌ها از جمله اختلافات و درگیری در شرق دریای مدیترانه است.

وی گفت: ما خواستار گفت‌وگو برای حل درگیری در شرق دریای مدیترانه هستیم و هرگونه تعدی به حقوق خود را رد می‌کنیم.

اردوغان درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز گفت: مسئله برنامه هسته‌ای ایران باید از طریق گفت‌وگو و با دیپلماسی و طبق قوانین بین‌المللی حل شود.

شی: واکسن کرونا ساخت چین در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار می‌گیرد

رئیس جمهوری چین در سخنرانی مجازی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یاداوری اینکه در حال حاضر چند واکسن ضد کرونا ساخت چین در مرحله آزمایش بالینی فاز سه قرار دارند تاکید کرد واکسن‌های تولید شده توسط چین با تکمیل مراحل توسعه و تولید نهایی، در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار می‌گیرد.

«شی جین پینگ» روز سه‌شنبه در سخنرانی ویدئویی خود در هفتاد و پنجمین نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد که به دلیل شیوع کرونا در آمریکا، به صورت مجازی برگزار شد با تاکید بر اینکه چین به طور فعال در تحقیقات جهانی در مورد ردیابی منبع و مسیرهای انتقال ویروس شرکت خواهد کرد گفت: چین همچنان به اشتراک شیوه‌های کنترل اپیدمی و روش‌های تشخیصی و درمانی با سایر کشورها، پشتیبانی و کمک به کشورهای نیازمند و تضمین پایداری زنجیره‌های تامین ضد اپیدمی جهانی ادامه خواهد داد.

او اظهار کرد: کرونا شکست خواهد خورد و بشریت در این نبرد پیروز می‌شود لذا کشورها باید در پاسخ به کووید ۱۹ مردم و زندگی آنها را در درجه اول قرار دهند.

شی با تاکید بر اینکه در زمینه مبارزه با کرونا، هیچ موردی را نباید از دست داد و همه بیماران در مبارزه با کرونا تحت درمان قرار گیرند افزود: در میان بیماری همه گیر کرونا، کشورها باید همسو با سازمان بهداشت جهانی حرکت کنند.

رییس جمهوری چین با بیان اینکه در مبارزه با بیماری همه گیر کرونا کشورها باید همبستگی خود را افزایش دهند و این مساله را با هم حل کنند افزود: هرگونه تلاش برای سیاسی کردن همه گیری کرونا یا انگ گذاری باید رد شود.

شی افزود: در مواجهه با ویروس کرونا، کشورهای توسعه یافته باید نیاز کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای آفریقایی را برآورده کنند اقتصادهای بزرگ هم نه تنها باید اقتصاد خود را مجدداً راه اندازی کنند، بلکه به بهبود اقتصاد جهانی کمک کنند.

او ادامه داد: جامعه بین الملل باید اقدامات به موقع و محکمی را در زمینه‌هایی مانند تخفیف بدهی و کمک‌های بین المللی انجام دهد، اجرای برنامه ۲۰۳۰ را برای توسعه پایدار تضمین کنند و به کشورهای در حال توسعه برای غلبه بر مشکلات خود کمک کنند.

رییس جمهوری چین افزود که کشورش به تعهد خود در زمینه ارائه دو میلیارد دلار کمک بین المللی طی دو سال، همکاری‌های بین المللی بیشتر در زمینه‌های کشاورزی، کاهش فقر، آموزش زنان و کودکان و تغییرات آب و هوایی احترام می‌گذارد و از سایر کشورها برای بازگرداندن توسعه اجتماعی و بهبود اقتصادی حمایت می‌کند.

شی به مردم سراسر دنیا یادآوری کرد که «ما در یک دهکده جهانی بهم پیوسته با سرنوشت مشترک زندگی می‌کنیم» و افزود: کرونا آخرین بحران برای مقابله با بشریت نخواهد بود بنابراین ما باید دست به دست هم دهیم و آماده مقابله با چالش‌های جهانی بیشتری باشیم.

رییس جمهوری چین در بخش دیگری از سخنانش گفت: هفتاد و پنج سال پیش، چین با پیروزی در جنگ جهانی ضد فاشیسم، به جامعه جهانی کمک تاریخی کرد و از تاسیس سازمان ملل حمایت کرد.

او در ادامه با یاداوری اینکه هیچ کشوری نمی‌تواند با استفاده از مشکلات دیگران، ثبات خود را حفظ کند اظهار کرد باید به انتخاب مسیر رشد و شکوفایی مستقل کشورها احترام گذاشته شود.

شی با اشاره به اینکه کووید ۱۹ یادآور این است که جهانی سازی اقتصادی یک واقعیت مسلم و یک روند تاریخی است افزود: جهان هرگز به انزوا باز نخواهد گشت و هیچ کس نمی‌تواند روابط بین کشورها را قطع کند.

وی تصریح کرد: کشورها باید یکدیگر را به عنوان اعضای یک خانواده بزرگ ببینند، همکاری‌ها را دنبال کنند، از اختلافات ایدئولوژیک بپرهیزند و در دام «برخورد تمدن‌ها» قرار نگیرند.

رییس جمهوری چین افزود: باید تعادل مناسبی بین دولت و بازار، انصاف و کارآیی، رشد و توزیع درآمد و فناوری و اشتغال برقرار شود تا از توسعه کامل و متعادل اطمینان حاصل شود و منافع همه کشورها، بخش‌ها و زمینه‌های مختلف به صورت عادلانه تضمین شود.

پوتین: روسیه خواستار حل و فصل سیاسی بحران‌های جهان است

رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت وبینار برگزار شد، اظهار داشت: روسیه خواستار حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسائل و بحران‌های منطقه‌‌ای و جهانی در فضایی مسالمت آمیز است.

ولادیمیر پوتین با بیان این مطلب افزود: پیشنهاد روسیه درباره ایجاد «کریدورهای سبز» برای تجارت عاری از جنگ تجاری و تحریم، به ویژه هم اکنون بسیار ضروری است.

وی در ادامه اظهار داشت: دهه‌های گذشته حاکی از آن است که سازمان ملل رسالت اصلی خود را به شایستگی انجام داده است و به عقیده ما منشور سازمان ملل متحد همچنان منبع اصلی قوانین بین المللی است.

پوتین در ادامه با اشاره به کشف واکسن کرونا در روسیه اعلام کرد: مسکو آماده هر گونه مشارکت در زمینه مبارزه با کرونا است، پیشنهاد می‌کنیم یک کنفرانس آنلاین در رابطه با واکسن کرونا هم برگزار شود ضمن اینکه واکسن کرونا در آینده نزدیک در دسترس همه جهان قرار می‌گیرد.

وی گفت: ظرفیت‌های سازمان بهداشت جهانی باید به خوبی تقویت شود، روسیه در این روند مشتاقانه مشارکت خواهد داشت.

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی خواستار پایان نژادپرستی شد

رییس جمهوری آفریقای جنوبی به نمایندگی از اتحادیه آفریقا از سازمان ملل متحد خواست برای پایان دادن به نژادپرستی خصوصی و دولتی در هرشکل و هر جایی، تلاش کند.

سیریل راماپوسا روز سه‌شنبه در هفتاد و پنجمین نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد که به صورت ویدئویی در سالن مجمع عمومی این سازمان پخش شد، افزود: ما اکنون با بحران دیگری به نام همه‌گیری کرونا روبه رو هستیم. کرونا جان میلیون‌ها نفر را گرفت، عمیق‌ترین رنج انسانی را ایجاد کرد و جوامع را از بین برد.

وی ادامه داد: همانگونه که سازمان ملل متحد برای آن پایه گذاری شد، تنها ایستادگی یکپارچه در مقابله با این تهدید عمیق، کارساز است. در این بحران، مردم سراسر جهان دستان همبستگی خود را به سوی ملت دیگر دراز و یک شراکت بین‌المللی را ایجاد کردند تا اطمینان یابند که دسترسی به لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی به طور برابر وجود دارد.

راماپوسا، تداوم این همبستگی برای ساختن آینده پس از کووید-۱۹ را ضروری دانست و گفت: به گفته نلسون ماندلا «همبستگی انسانی این است که نگرانی برای دیگران باید در مرکز ارزش‌هایی باشد که برای آن زندگی می‌کنیم.»

رییس جمهوری آفریقای جنوبی افزود: توافق جدید جهانی باید فرصت برابر برای همه ایجاد کند و ما باید پیشرفت کنیم که شامل سیستم تجاری متوازن و چندجانبه می‌شود.

راماپوسا با تاکید بر اینکه کشورهای توسعه یافته باید به کشورهای در حال توسعه آفریقایی کمک کنند تا اطمینان یابیم هیچ کشوری عقب نمانده است، اظهار کرد: ما موضع خود را به عنوان اتحادیه آفریقا تکرار می‌کنیم که تحریم‌های اقتصادی زیمبابوه و سودان باید برداشته شود تا به دولت‌های آنها اجازه دهد که به کرونا پاسخ دهند.

وی به ضرورت تمهیل وام‌های کشورهای آفریقایی هم اشاره کرد و گفت: ما همکاری گروه ۲۰، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان ملل را تشویق می‌کنیم تا راه حلی برای تمهیل وام‌های کشورهای در حال توسعه بیابند.

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی بر دستیابی به اهداف سند توسعه پایدار تاکید کرد و افزود: در گام نخست باید هرگونه فقر در هرجایی برطرف شود. ما باید فرصت‌های اقتصادی را برای همه مردم سراسر جهان به ویژه جوانان، زنان و اقشار آسیب‌پذیر گسترش دهیم.

راماپوسا ادامه داد: ما باید با فساد مبارزه کنیم و با همدیگر آرزوی مشترک خود را برای آینده‌ای بهتر برای همه برآورده سازیم. سال ۲۰۲۰ باید یادآوری شود که موج خروشان مقابله با مرزبندی نژادی تحت چتر هشتگ جنبش «جان سیاهان مهم است» به راه افتاد.

وی ادامه داد: آفریقای جنوبی خواستار پایان دادن فوری به نژادپرستی از ناحیه مقامات شرکت‌های خصوصی یا دولتی است. من از سازمان ملل متحد می‌خواهم برای پایان دادن به تعصب و نابردباری به هر شکلی و در هرجایی که باشد، تلاش کند.

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با اشاره به مساله اشغالگری رژیم صهیونیستی گفت: همانگونه که ما پایه‌گذاری یک سازمانی را که نمایانگر آزادی و برابر است را جشن می‌گیریم، مردم فلسطین و صحرای غربی به زندگی تحت اشغالگری ادامه می‌دهند.

راماپوسا تاکید کرد: ما بار دیگر درخواست خود را برای پایان اشغالگری غیرقانونی صحرای غربی و حق مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خود تکرار می‌کنیم.

رئیس جمهوری کوبا، آمریکا را به باد انتقاد گرفت

«میگل دیاز کانل برمودز» رئیس‌جمهوری کوبا روز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی خود را به خودبینی بی‌سابقه متهم کرد.

رییس جمهوری کوبا در هفتاد و پنجمین نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد که به دلیل شیوع کرونا، امسال به صورت مجازی برگزار شد، سخنرانی‌‌اش را با انتقاد از ترامپ آغاز کرد.

وی واشنگتن را به استکبار بی‌سابقه‌‌ای متهم کرد که با ترویج جنگ‌های تجاری و قطع کمک مالی به نهادهای سازمان ملل، از آنچه کانل برمودز «باج خواهی مالی» نام برد، استفاده می‌کند.

رییس جمهوری کوبا گفت که آمریکا از بیان وافر و کنترل نشده نفرت، نژادپرستی و بی‌رحمی پلیس برخوردار است.

وی انتخاب کرده بود که در مقابل ترکیبی از گیاهان نخل و سرخس بنشیند و شاخ و برگ درختان به واسطه نور سبز رنگ استدیو جلوه بیشتری پیدا کرده بود.

پادشاه اردن: چاره درگیری اسرائیل و فلسطین راه حل دو کشوری است

ملک عبدالله دوم طی سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهار کرد: نمی‌توانیم با دور زدن خودمان بر کرونا غلبه کنیم.

به گزارش سایت النشره، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در این سخنرانی گفت: باید شبکه‌های امنیت منطقه‌ای برای تعامل با کرونا ایجاد شوند، بحران نقاط ضعف نظامی جهانی ما را فاش کرد.

او اشاره کرد: درگیری اسرائیل و فلسطین همچنان رو به فزونی است و تنها راه حل آن راه حل دو کشوری است.

پادشاه اردن تاکید کرد: تنها راه حل صلح عادلانه تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۶۷ به پایتختی قدس شرقی است. وظیفه حمایت از قدس برعهده همه جامعه جهانی است. ما به اهداف سازمان ملل در ساخت جهانی شکوفا برای همه پایبندیم.

امیر قطر بر تشکیل کشور مستقل فلسطین تاکید کرد

امیر قطر برقراری صلح عادلانه در منطقه را منوط به پایبندی رژیم صهیونیستی به ابتکار صلح عربی و حل فصل موضوع فلسطین دانست و بر ایجاد کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی روز سه شنبه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طرح مربوط به راه حل تشکیل دو کشور تاکید کرد و گفت: تحقق صلح عادلانه جز با پایبندی اسرائیل به ابتکار صلح عربی و حل و فصل موضوع فلسطین امکان پذیر نیست.

وی گفت: از جامعه جهانی و شورای امنیت می‌خواهیم، مسئولیت خود را نسبت به پایبندی اسرائیل به لغو محاصره نوار غزه انجام دهند.

امیر قطر ادامه داد: ما به هماهنگی با شرکای بین المللی خود برای حمایت فوری و طولانی مدت از مردم غزه ادامه می‌دهیم.

شیخ تمیم همچنین به تحولات سوریه اشاره کرد و گفت: بحران سوریه به دلیل سرسختی نظام این کشور و بی‌عملی شورای امنیت همچنان ادامه دارد.

وی توضیح داد که ما بر موضع ثابت قطر در حل بحران سوریه بر اساس توافق «ژنو۱» و قطعنامه‌های شورای امنیت تاکید می‌کنیم.

امیر قطر از جنگ یمن نیز به عنوان تهدیدی برای منطقه یاد کرد و گفت: جنگ در یمن همچنان منطقه را تهدید می‌کند و راه حل آن تنها با گفت وگو میان یمنی‌ها و تضمین تمامیت ارضی کشورشان امکان پذیر است.

ماکرون: آمریکا قادر به فعالسازی مکانیسم ماشه علیه ایران نیست

رئیس‌جمهور فرانسه در سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت پاریس و شریکان اروپایی این کشور خود را ملزم به اجرای برجام می‌دانند.

«امانول ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که پاریس و شرکای این کشور خود را ملزم به اجرای برجام می‌دانند.

او در این سخنرانی گفت: «راهبرد فشار حداکثری [علیه ایران] که طی سال‌های گذشته به کار گرفته شده، امکان خاتمه دادن به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران را فراهم نیاورده است.»

وی اضافه کرد: «همان‌طور که احتمالاً به خاطر دارید، فرانسه کشور آغازکننده مذاکراتی که به برجام منتهی شد نبود، اما فرانسه و شریکانش، کماکان الزام به اجرای کامل این توافق را حفظ خواهند کرد و عدول ایران از این توافق را نخواهند پذیرفت.»

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه خاطرنشان کرد آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای برجام قادر به فعال‌سازی ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه»، برای بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه ایران نیست.

او گفت: «ما بر سر فعال‌سازی مکانیسمی که ایالات متحده به دلیل خروج از برجام قادر به فعالسازی آن نبود، مصالحه نخواهیم کرد.»

/ایرنا، ایسنا و فارس

کپی