اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
دوچرخه سواری سفرای مقیم تهران به همراه شهردار در خیابان‌های پایتخت

دیپلماسی دوچرخه

دیپلماسی دوچرخه

سفرای کشورهای فرانسه، دانمارک، نروژ، بوسنی هرزگوین، اتریش، هلند و آلمان به مناسبت روز جهانی صلح همراه با «پیروز حناچی» شهردار تهران در خیابان‌های پایتخت رکاب زدند.

 اول مهر مصادف با ۲۲ سپتامبر همچنین به‌عنوان «روز جهانی بدون خودرو» نامگذاری شده و هدف از این نامگذاری آن است که خودروسواران تشویق شوند در سال، یک روز از اتومبیل استفاده نکنند، که طبعا فرصتی مغتنم برای ترویج دوچرخه سواری و پیاده‌روی است. به‌گزارش ایرنا، پیروز حناچی به همراه سفرای مقیم تهران مسیر پارک لاله تا پارک شهر را رکاب زده و سپس از موزه صلح بازدید کردند. این رویداد سازماندهی شده در جهان، هر سال در برخی از شهرها و کشورهای دیگر هم در همین روز اجرا می‌شود. پیروز حناچی از زمان تصدی خود به‌عنوان شهردار پایتخت، هر از چند گاهی در سه‌شنبه‌های بدون خودرو، مسیر خود را با دوچرخه سپری یا حتی از حمل‌ونقل عمومی مانند مترو استفاده می‌کند. شهردار تهران در حاشیه این مراسم همچنین از تلاش مجموعه شهرداری برای افزایش سهم دوچرخه سواری در حمل‌ونقل به یک درصد تا پایان سال‌جاری خبر داد.
وی تأکید کرد: یکی از عارضه‌های کلانشهرها کم تحرکی و بیماری‌های ناشی از آن است. لذا دوچرخه سواری علاوه بر اینکه یکی از مدهای حمل و نقلی است به دید سلامت نیز به آن می‌نگریم. در حال حاضر حدود 170 کیلومتر مسیر دوچرخه در تهران وجود دارد که 40 کیلومتر آن جدیداً احداث شده، کاری که در همه مناطق شهرداری تهران در حال توسعه است و مقرر شده سهم دوچرخه که از ابتدای این دوره نیم درصد بوده در دوره‌ای پنج ساله به چهار درصد افزایش پیدا کند. امیدواریم تا آخر امسال این رقم به یک درصد برسد.
کپی