اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

فیلمبردار «راننده تاکسی» و«پدرخوانده» درگذشت

فیلمبردار «راننده تاکسی» و«پدرخوانده» درگذشت

«مایکل چپمن» فیلمبردار سرشناس هالیوودی فیلم هایی چون «راننده تاکسی»، «گاو خشمگین» و «پدرخوانده» در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

«مایکل چپمن» که در سال ۲۰۰۴ جایزه یک عمر دستاورد هنری انجمن فیلمبرداران سینمای آمریکا را دریافت کرد، فیلمبرداری فیلم های ماندگاری در تاریخ سینما چون «راننده تاکسی» (۱۹۷۶)، «گاو خشمگین» (۱۹۸۰) و مستند «آخرین والتس» (۱۹۷۸) از ساخته های «مارتین اسکورسیزی»، «آرواره ها» (۱۹۷۵) به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ» و فیلم برنده اسکار «پدرخوانده» محصول ۱۹۷۲ و ساخته «فرانسیس فورد کاپولا» را در کارنامه دارد.

او که متولد ۲۱ می ۱۹۳۵ بود، در بیش از ۳۰  اثر سینمایی از «آخرین ماموریت» در سال ۱۹۷۶ با بازی «جک نیکلسون» تا فیلم «هوت» (۲۰۰۶) به عنوان مدیر فیلمبراری فعالیت کرد.

او همچنین مدیر فیلمبراری موزیک ویدئوی «بد» از «مایکل جکسون» از آلبوم سال ۱۹۷۸ این خواننده معروف پاپ را بر عهده داشت.

«چپمن» همچنین در چندین فیلم که اغلب خودش فیلمبرداری انها را بر عهده داشته، نقش آفرینی هم کرده است و در سال ۱۹۸۳ نیز فیلم «تمام حرکات درست» را با بازی «تام کروز» و فیلم «طایفه کیو بیر» (۱۹۸۶) را کارگردانی کرد.

«جبهه» (۱۹۷۶)، «حمله جسددزدها» (۱۹۷۸)، «انگشت‌ها» (۱۹۷۸)،  «مردگان پیراهن راه‌راه نمی‌پوشند» (۱۹۸۲)، «پسران گمشده» (۱۹۸۷)، «شکارچیان روح ۲» (۱۹۸۹)، «فراری» (۱۹۹۳)، «هرج‌ومرج فضایی» (۱۹۹۶)، «شش روز، هفت شب» (۱۹۹۸)، «داستان ما» (۱۹۹۹)، «پلی به‌سوی ترابیتیا» (۲۰۰۷)، «ته جاده» (۱۹۷۰) و «کلوت» (۱۹۷۰) از جمله دیگر فیلم هایی هستند که «مایکل چپمن» فیلمبرداری آن را بر عهده داشته است./ایسنا

کپی