اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

آبشار اهواز، طولانی ترین آبشار مصنوعی در کشور

آبشار اهواز، طولانی ترین آبشار مصنوعی در کشور

آبشار اهواز طولانی ترین آبشار مصنوعی در کشور است که طول آبشار اهواز از یک‌سو۱۵۰ متر و از سوی دیگر به۲۰۰ متر می‌رسد و در کناره‌های پل هفتم اهواز ایجاد شده است.طولانی‌ترین و زیباترین آبشار مصنوعی خاورمیانه را می‌توانید در اهواز ببینید.

مسوولان شهرداری آبشار اهواز را روی هفتمین پل اهواز که روی رودخانه کارون قرار دارد احداث کرده‌اند تا مردم از دیدن آبشار اهواز و عبور از روی این پل لذت ببرند.نصب فواره‌های آب بر کناره پل هفتم اهواز یک طرف و تلفیق فوران آب با نورهای رنگی که از آن منعکس می‌شود یک طرف دیگر.
بازی آب و نور باعث شده که مردم، پل هفتم اهواز را برای تفریح و گردش انتخاب کنند.”طول قوس خارجی آبشار اهواز ۲۰۰ متر است و قوس داخلی‌آبشار اهواز به ۱۵۰ متر می‌رسد. ما با استفاده از ۶ الکتروپمپ آب رودخانه را به بالای پل می‌کشیم. یعنی ارتفاعی در حدود ۱۸ متر و این آب از بالای پل به رودخانه می‌ریزد.”

به گفته ارسلان شهنی، مدیر عامل زیباسازی شهرداری اهواز، جنس لوله‌های به کار رفته در این پل از پلی‌اتیلن است و قابلیت شست‌وشو با اسید را دارد تا در زمانی که از رسوبات و املاح موجود در آب به دیواره‌های لوله بچسبد از این طریق بتوان آنها را جرم‌گیری کرد.
البته لوله‌هایی هم که در آب رودخانه کار گذاشته شده تا عمل مکش را انجام بدهند از جنس فولاد هستند و از مقاومت بیشتری برخوردار است.لوله‌هایی که در کناره‌های پل کار گذاشته شده‌اند هم می‌توانند تا ارتفاع ۳۵ متر، آب را به داخل رودخانه پرتاب کنند؛
“زمانی که فواره‌های آب از اطراف پل به داخل رودخانه پرتاب می‌شوند یک نورپردازی بی‌نظیر که زیبایی این آبشار را دوچندان می‌کند با آن همراه می‌شود.» این اتفاق توسط ۷۵۰ عدد لامپ ال‌ای‌دی و ۸۰ نورافکن صورت می‌گیرد”
لوله‌های استفاده شده برای مکش آب از جنس فولاد با قطر ۱۲ اینچ هستند. یک هدر مکش به قطر۲۰ اینچ هم استفاده شده و لوله‌های رانش از جنس پلی‌اتیلن با قطرهای ۱۰ و ۱۴ اینچ هستند. سیستم الکتریکال این آبنما بسیار دقیق‌ نصب شده و از تابلوهای برق “سافت‌درایو” در آن استفاده شده و پست برق ۷۰۰ کیلو واتی هم برای این آبشار به‌کار رفته است.

در این پروژه از کابل‌هایی استفاده شده که مانع ایجاد حرارت بالا در پمپ‌ها می‌شوند و به این ترتیب عوامل تخریب پمپ‌ها حذف شده‌ است.نورپردازی پل‌ها و ایجاد آبنماهای موزیکال در اندازه بزرگ در پارک‌های ساحلی کارون در دستور کار قرار گرفته است؛ همچنین طراحی تعدادی از میدان‌ها و ورودی‌های شهر اهواز و نصب مجسمه‌های سنگی و برنزی در پارک‌ها از دیگر برنامه‌های سازمان زیباسازی شهرداری اهواز است./ سیری در ایران

کپی