اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

«اون» مردِ موشکی

«اون» مردِ موشکی
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی

سپس مشکلات پنهان آشکار شدند، همان‌گونه که به بهترین شکل در دوران جنگ جهانی دوم و در جریان دیدار «جوزف استالین» رهبر اتحاد جماهیر شوروی و «فرانکلین روزولت» رئیس جمهوری وقت امریکا آشکار شده بود.

 در آن دیدار برای نخستین بار حضور تندروها در دفتر سیاسی حزب کمونیست شوروی آشکار شد. کیم «اعتراف کرد» که در داخل کشورش با برخی موانع سیاسی رو‌به‌رو است که به راحتی نمی‌تواند بر آنها غلبه کند، چون تندروهای زیادی در کره شمالی و همچنین در امریکا حضور دارند. او با چهره‌ای خشک که نمی‌شد در پسِ آن احساسات واقعی او را کشف کرد، گفت؛ ما به راه حل‌هایی نیاز داریم که بتوانیم حمایت عمومی را در کره‌شمالی جلب کنیم. او همچنین تأکید کرد که از مانورهای نظامی امریکا و کره‌جنوبی خسته شده است؛ مانورهایی که روی اعصاب مردم هستند. کیم خواستار این بود که گستره این مانورها محدود شود یا کلاً برچیده شوند. رهبر کره‌شمالی افزود: من موضوع مانورهای نظامی امریکا و کره‌جنوبی را در نخستین دیدارم با رئیس جمهوری کره‌جنوبی در پانمونجوم مطرح کردم و رئیس‌جمهور مون گفت که فقط امریکا می‌تواند در این زمینه تصمیم بگیرد. ترامپ دقیقاً آن گونه که من از آن بیم داشتم جواب کیم را داد و ترجیع بند همیشگی خود را برای رهبر کره‌شمالی تکرار کرد؛ «این مانورها تحریک آمیزند و برگزاری آنها چیزی جز هدر دادن پول و وقت نیست.» وی اعلام کرد که تصمیمات ژنرال‌های خود را وتو خواهد کرد، ژنرال‌هایی که قادر نیستند برای انجام توافق تلاش کنند. «تصمیم من بر این است تا زمانی که دو کشور با حسن نیت مذاکره می‌کنند، مانوری برگزار نشود.» ترامپ با صراحت و سرخوشی کامل گفت که کیم باعث شده است ایالات متحده بودجه زیادی را صرفه‌جویی کند. کیم لبخند بزرگی بر چهره داشت و کیم یونگ چول هم هرازگاهی با خنده‌های خود رئیس اش را همراهی می‌کرد. بله، قطعاً ما اوقات خوشی را سپری می‌کردیم!

رسانه‌های امریکا بعداً در پوشش خبری خود از این دیدار گزارش دادند که متیس وزیر دفاع از اینکه ترامپ قبل از دادن چنین امتیازاتی در حوزه دفاعی به کیم، با او مشورت نکرده ناراحت شده است. البته ترامپ با کلی، پمپئو و من هم که در کنار دستش بودیم مشورتی نکرده بود. روشن بود که اطلاعات جلسه از طریق خود وزارت دفاع به رسانه‌ها درز پیدا کرده است. ترامپ گفت که او از نخستین روز ورودش به کاخ سفید می‌دانست که معامله کردن یا انجام مذاکراتی در سطح این اجلاس برایش آسان خواهد بود. ترامپ از کلی و پمپئو پرسید آیا با حرف او موافق هستند که هر دو آنها گفتند بله، کاملاً. خوشبختانه ترامپ این سؤال را از من نپرسید. کیم نیز متقابلاً اظهار داشت؛ تندروها در کره شمالی از تصمیمات شما در موضوع تمرینات نظامی متعجب خواهند شد و ما می‌توانیم در مراحل بعدی مذاکرات گام‌های بیشتری را برداریم. او به شوخی گفت؛ دیگر حجم و اندازه تسلیحات هسته‌ای دو کشور با هم مقایسه نخواهد شد، چرا که از این پس امریکا هدف تهدیدات کره شمالی نخواهد بود. کیم همچنین موافقت کرد که یکی از تأسیسات مربوط به آزمایش موتور موشک را تعطیل کند.
در ادامه این جلسه، کیم به ترامپ و خودش به‌خاطر همه آنچه که توانسته بودند  طی یک ساعت انجام دهند، تبریک گفت و ترامپ نیز موافقت خود را با این جمله اعلام کرد که دیگران توانایی انجام این کارها را نداشتند. بعد هر دو خندیدند. ترامپ سپس با اشاره به کیم گفت او تنها کسی است که می‌تواند چنین تأثیرگذار باشد و کارهای مهمی را انجام دهد. کیم تشکر کرد و پاسخ داد؛ من کارها را به شیوه خودم انجام می‌دهم و مطمئنم که من و شما می‌توانیم دوست باشیم و برای موفقیت با هم همراه شویم. ترامپ دوباره به موضوع مانورهای نظامی برگشت و ضمن انتقاد از ژنرال‌های امریکایی و نادیده گرفتن جایگاه آنها امتیازات بیشتری را در این دیدار به کیم تقدیم کرد. ترامپ متفکرانه گفت که چطور شش ماه قبل لقب «کوچک مرد موشکی» را برای توصیف کیم به کار برده است و از او پرسید آیا «التون جان» را می‌شناسد (التون جان نوازنده و خواننده بریتانیایی است که ترانه معروفی را به‌نام «مرد موشکی» در سال 1972 خوانده است). وی افزود: قصد من از به کار بردن این عبارت تعریف و تمجید از شما بوده است. کیم با شنیدن این تعریف شروع به خندیدن کرد. در این لحظه ترامپ از ما خواست که نسخه زبان کره‌ای ویدئوی موسوم به رستگاری را پخش کنیم، هیأت کره‌ای مشتاقانه این ویدئو را در آی پدهایی که ما در اختیارشان گذاشتیم، تماشا کردند.
وقتی نمایش این ویدئو تمام شد، دو رهبر خواستار این شدند که بیانیه مشترک هر چه زودتر امضا شود ولی معلوم شد که این بیانیه هنوز به دلیل مشکلاتی که در ترجمه آن وجود داشت، آماده امضا نشده و به همین دلیل مذاکره ادامه یافت.  / ایران

کپی