اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

موضوع کازابلانکا گذشت و ایثاری است که ما به آن نیاز داریم

موضوع کازابلانکا گذشت و ایثاری است که ما به آن نیاز داریم
حسن غفاری عکاس

فیلم «کازابلانکا» را در این مدت باز هم دیدم. این فیلم که به کارگردانی مایکل کورتیز در سال 1942 تولید شده است، فیلمی بسیار دیدنی است . این فیلم خیلی به فضای کنونی جامعه ما نزدیک است.

اکنون با توجه به شرایط و اوضاع اجتماعی و اقتصادی کشور ما و ارتباطی که با کشورهای دیگر دنیا داریم با دیدن آن درس‌های بسیاری می‌گیریم. در دل این فیلم انسانیت و اخلاق و همنوع دوستی و شعاری که مربوط به سعادت بشری است، وجود دارد. موضوعی که خواست همه مردم کره زمین است که زندگی آرامی داشته باشند.
این فیلم رمانتیک ضمن داستان عاشقانه‌اش که جزو دنیای هر انسانی است، حس و حال خوبی به انسان می‌دهد و به ما می‌فهماند که تاریخ در حال تکرار است. ما انسان‌ها موضوعات اجتماعی‌مان مرتبط با هم و مدام در حال تکرار است. اما صفات انسانی همیشه یک رنگ است و همیشه یک جور دیده می‌شود. مثل از خودگذشتگی و احترام گذاشتن به خواست جمعی چیزی که امروز درجامعه ما کمرنگ شده است.   
فیلم کازابلانکا  ماجرای عاشقانه‌ای را در گیرودار جنگ دوم جهانی و درباره بحران پناهجویان به تصویر می‌کشد و در یک کلام، داستان مردی است که میان «عشق و انسان خوب بودن» در حال درهم شکستن است. در یکی از سکانس‌های این فیلم مشکل زنی را می‌بینیم که برای ساختن آینده خود و شوهرش و فرزندان آینده‌شان نیاز به یک مجوز عبور دارند، برای همین شوهرش تصمیم می‌گیرد قمارکند.
زن بر سر یک دوراهی قرار می‌گیرد که اگر شوهرش ببازد، مجبور می‌شود با خودفروشی مشکل را حل کند. در این میان مردی که می‌خواسته با شوهر این زن قمار کند این مسأله را می‌فهمد و برای اینکه این زن دست به چنین کاری نزند، کاری می‌کند تا شوهر زن ببرد. یعنی شرایط را به گونه‌ای برای این زوج مهیا می‌کند و به نوعی گذشت می‌کند تا آنها مشکل‌شان حل شود. گذشت و ایثاری که اکنون جامعه ایران به آن نیازمند است.



 

کپی