اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

سه شهر ایران به شبکه شهرهای جهانیِ یونسکو پیوستند

سه شهر ایران به شبکه شهرهای جهانیِ یونسکو پیوستند

گروه ایران‌زمین/ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران از پیوستن سه شهر تهران، اصفهان و بندر خمیر به شبکه شهرهای جهانی یونسکو خبر داد.حجت‌الله ایوبی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران) با اشاره به پیوستن سه شهر ایران به شبکه شهرهای جهانی یونسکو، در این باره اظهار کرد:

خوشبختانه سه شهر دیگر ایرانی به شبکه شهرهای جهانی پیوستند.

وی یادآور شد: با پیوستن شهرهای تهران و اصفهان و بندر خمیر به شبکه شهرهای جهانی یونسکو، ۱۴ شهر ایرانی دارای جایگاهی جهانی شده‌اند.
به گفته دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران، ایران اسلامی با سابقه‌ای چندین هزارساله تمدنی از پایه‌گذاران مفهوم شهر و شهرنشینی است.
ایوبی تصریح کرد: بسیار جای خوشوقتی است که تلاش‌های کمیسیون ملی یونسکوی ایران میوه داد و تجربه ایرانی ـ اسلامی سبک زندگی شهری و شهرنشینی فرصتی برای تبادل فکر و فرهنگ و اندیشه با جهانیان یافت. تاکنون شهرهای تبریز در زمینه فرش، اصفهان برای صنایع دستی خلاق، مشهد برای گوهر سنگ‌ها، لالجین همدان برای سفال، مریوان کردستان در زمینه گیوه‌بافی، سیرجان کرمان برای گلیم شیریکی پیچ، آباده استان فارس برای منبت، میبد یزد برای زیلوبافی، روستای کلپورگان در سیستان و بلوچستان برای سفالگری هفت هزار ساله‌اش و روستای خراشاد خراسان جنوبی برای حوله‌بافی از ایران در فهرست شورای جهانی صنایع دستی به ثبت رسیده‌اند.

کپی