اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

سال 1346(نیمه اول)/ مالیات محصولات فرهنگی در سال 1346

صفحه فروش‌ها، صفحه را گران کردند

صفحه فروش‌ها، صفحه را گران کردند
حسن مجیدی

صفحه فروش‌ها از دیروز صفحه را به قیمت ۳۰ ریال و در بعضی موارد ۳۵ ریال می‌فروشند. صفحه فروش‌ها دیروز و امروز قیمت صفحه را بالا برده‌اند و در اکثر نقاط صفحه به قیمت ۳۰ ریال فروش می‌رود و بعضی از صفحه فروش‌ها نیز صفحه را 35 ریال می‌فروشند.

  صفحه فروش‌ها می‌گویند قیمت صفحه از فردا بتدریج بالا خواهد رفت و ما مجبوریم که صفحه را۳۵ ریال وحتی 40 ریال بفروشیم. صفحه فروش‌ها درباره علت افزایش قیمت صفحه می‌گویند، ما مجبوریم صفحه را که قبلاً 16 ریال می‌خریدیم حالا ۲5 تا 26 ریال بخریم واگر ۳۰ تا ۳۵ ریال نفروشیم صرف نمی‌کند. مردمی که امروز برای خرید صفحه مراجعه می‌کردند، کمتر حاضر می‌شدند صفحه را۳۰ تا 3۵ ریال بخرند.صفحه فروش‌ها می‌گویند ما حداقل باید روزی ۱۰۰ صفحه بفروشیم تا بتوانیم به کار خود ادامه دهیم.حدود هشت کمپانی صفحه پرکنی که در تهران روزانه  حدود ۵۰ هزار صفحه تولید می‌کردند از اخذ 10 ریال مالیات نگران هستند و می‌گویند دستگاه‌های ما به‌صورت نیمه تعطیل درآمده است و از دیروز تاکنون صفحه فروش‌ها برای خرید صفحه به ما مراجعه نکرده‌اند و اگر بدین ترتیب باشد مجبور هستیم دستگاه‌های خود را تعطیل کنیم. یکی از مدیران کمپانی‌ها می‌گوید: وزارت دارایی از بابت مالیات اسفند145 هزار تومان برای کمپانی رویال و ۲۵2 هزار تومان برای ایران گرام، پیش آگهی مالیاتی فرستاده است.
صاحبان این دو کمپانی مدعی هستند که صفحه را در اسفند ماه 15و 16ریال فروخته‌اند و تازه بعد از ۵۰ روز به آنها اطلاع داده شده که باید مالیات جدید از تاریخ اسفند بپردازند. اگر وزارت دارایی تصمیم داشت چنین کاری را بکند جا داشت که ما را همان موقع باخبر نماید تا ما صفحه را 15 و ۱6 ریال نفروشیم.
ما تا چند روز قبل از ۷۰ دستگاه پرس برای تولید صفحه استفاده می‌کردیم، در صورتی که حالا بیش از دو دستگاه آن کار نمی‌کند و از دیروز مأموران وزارت دارایی در کنار این دستگاه‌ها ایستاده‌اند و برای هر صفحه‌ای که تولید می‌شود ۱۰ ریال مالیات محسوب می‌دارند. به‌طور کلی، مدیران کمپانی‌های تولیدکننده صفحه معتقدند که در حال حاضر گران شدن صفحه در فروشگاه‌ها به هیچ وجه صحیح نیست، زیرا مالیات جدید از کمپانی‌ها اخذ خواهد شد و کمپانی‌ها نیز از بابت تولیدات جدید خود باید این مالیات را بپردازند. نه آنکه قیمت صفحه‌ای که در مغازه‌ها از سابق وجود دارد و صاحبان فروشگاه‌ها آن را با قیمت 15 و ۱6 ریال خریداری کرده‌اند گران تر به فروش برسد.صاحبان کمپانی‌های صفحه فروشی می‌گویند تمام سرمایه ما دست مردم است و اگر ما به فروشندگان صفحه ندهیم مطالبات ما را نخواهند داد و اگر هم بخواهیم به آنان صفحه بفروشیم آنان حاضر نیستند صفحه را ۲6 ریال بخرند. بهتر بود اخذ مالیات را از یک ریال شروع می‌کردند و کم کم مالیات را بالا می‌بردند تا ما حساب کار خودمان را می‌کردیم. افزایش قیمت صفحه، بوسیله صفحه فروش‌ها موجب ناراحتی مردم بالاخص جوانان و کارگران شهرستان‌های کوچک و محلات و مردم جنوب شهر شده است و آنان که دلخوش بودند با پرداخت ۲۰ تا ۲5 ریال می‌توانند مدت ها خود و خانواده‌شان را سرگرم کنند حالا دیگر قادر به چنین کاری نیستند.
روزنامه اطلاعات- پنجشنبه 24 فروردین 1346
کپی