اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
سال 1346(نیمه اول)/ آمار ازدواج دختران و پسران کمتر از سن قانونی در تهران

عروس و دامادهای کوچک

عروس و دامادهای کوچک
حسن مجیدی

2669 پسر کمتر از 18 سال و دختر کمتر از 15 سال ظرف سال گذشته در تهران داوطلب ازدواج شدند. عده پسران کمتر از 18 سال به نسبت کمتر است و بیشتر این عده دخترانی هستند که 13 تا 15 سال از عمرشان می‌گذرد.

 ازدواج دخترکمتر از 13 سال و پسر کمتر از 15 سال بکلی ممنوع است و چنانچه کسی این ممنوعیت را نادیده بگیرد در دادگاه جنایی محاکمه خواهد شد.اما طبق ماده 1041 قانون مدنی (مربوط به ازدواج) دختران کمتر از 15 سال تمام و پسران کمتر از 18 سال تمام با شرایطی می‌توانند ازدواج کنند و از این سن بیشتر ازدواج آنها بلامانع است.اگر به آمار تقریبی ازدواج در سال گذشته در تهران توجه کنیم می‌بینیم که بیش از یک هشتم عروس خانم‌ها دختران کمتر از 15 سال بوده‌اند.
برای ازدواج این دخترها محاضر ازدواج، آنها را با معرفی نامه عکس‌دار به‌دادسرای تهران معرفی می‌کنند و دادستان تهران آنان را جهت سنجش استعداد ازدواج به پزشکی قانونی می‌فرستد. نظر پزشکی قانونی در دادگاه ویژه‌ای مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و حکم دادگاه درازدواج این قبیل دختران نافذ و قابل اجرا است.
سال گذشته پزشکی قانونی ازمیان دخترانی‌  که به آن اداره معرفی شده‌ بودند استعداد جسمانی 2132 نفر را جهت ازدواج کافی تشخیص داد که این عده به خانه شوهر رفتند.
روزنامه اطلاعات- سه‌شنبه 15 فروردین 1346
 
کپی