اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور موانع درج نام مادر بر روی کارت ملی را تشریح کرد

شاید وقتی دیگر

شاید وقتی دیگر
مهسا قوی قلب خبرنگار

دو روز پیش معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده در توئیتی در خصوص لزوم درج نام مادر در کارت‌های ملی نوشت: «طی مکاتبه‌ای، حدود دو هفته قبل از وزیر کشور درخواست کردم، همان‌طور که در شناسنامه نام مادر کنار نام پدر آمده، در کارت ملی هم از این به بعد نام مادر درج شود تا هر ایرانی به‌نام پدر و مادر، هر دو، شناخته شود.» این توئیت ابتکار از همان دقایق اول، واکنش‌های مختلف کاربران را در فضای مجازی به‌دنبال داشت.

حمید پارسایی، معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور درباره امکان درج نام مادر در کارت‌های ملی هوشمند به «ایران» می‌گوید: اطلاعات هویتی روی کارت ملی، چه آنهایی که روی کارت کاغذی درج بودند و چه کارت ملی‌های جدید که هوشمند هستند، مشخص شده‌اند. یعنی شماره ملی، نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر و تاریخ پایان اعتبار که روی کارت قرار دارد، همان‌هایی هستند که در کارت‌های کاغذی قدیم وجود داشتند و هیچ تغییری در زمینه اقلام موجود روی کارت‌های ملی هوشمند انجام نشده است.
به گفته او، در حال حاضر امکان اضافه کردن اطلاعات جدید وجود ندارد، برای اینکه اقلام تغییر کند یا اضافه شود، باید آیین‌نامه دوباره اصلاح شده و در هیأت دولت در خصوص تغییرات مطرح شود. هرگونه تغییری از جمله تغییر در رنگ، جنس یا قلم اطلاعاتی، اصلاح آیین‌نامه را می‌طلبد. در زمینه توئیت خانم ابتکار و درخواست ایشان از وزیر کشور نیز به ایشان پاسخ داده و اعلام کردیم که امکان درج نام مادر روی کارت‌های ملی پس از اصلاح آیین‌نامه و در نوبت بعدی یعنی پس از انقضای کارت‌های ملی هوشمند مقدور است. برخی خواهان این نکته هستند کارت‌هایی که از این به بعد صادر می‌شوند، با درج نام مادر همراه باشند ولی باید این نکته را هم به یاد داشته باشیم که به لحاظ شکلی، وجود دو مدل کارت مختلف در کشور، امری غیرمنطقی و نادرست است.
پارسایی در ادامه می‌افزاید: تاکنون 47 میلیون کارت ملی هوشمند توزیع شده است  این درحالی است که 57 میلیون نفر درخواست داده بودند. گفتنی است سعی کردیم به لحاظ شکلی کارت‌هایی شبیه کارت‌های ملی کشورهای خارجی طراحی کنیم و اگر لازم باشد تغییرات جدیدی اعمال شود، در دور بعدی اعمال خواهد شد.
معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور با بیان این نکته که هفته گذشته و همچنین دیروز جلساتی در خصوص ارائه مابقی کارت‌های ملی هوشمند به شهروندان داشتیم، می‌افزاید: در حال حاضر ماهانه در حدود 500 هزار کارت ملی هوشمند جدید به مردم ارائه می‌شود اما در تلاش هستیم که این رقم افزایش پیدا کند. در این باره نیاز به تأمین اعتبارات است و درصورت رفع مشکلات مالی، قطعاً به این امر سرعت عمل بیشتری داده خواهد شد. لازم به ذکر است که مشکل واردات کارت ملی هوشمند برطرف شده و با تأمین اعتبارات در بازه زمانی کوتاهی بقیه کارت‌ها هم در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
کپی