اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

عذرخواهی شیمیدان روس از ناوالنی
ویل میرزایانوف، شیمیدان روسی که هم اکنون در امریکا زندگی می‌کند و می‌گوید در برنامه اتحاد جماهیر شوروی برای ساخت گاز اعصاب نوویچوک با ارتش سرخ همکاری داشته است، از الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین که چند هفته پیش با همین گاز مسموم شد و به کما رفت، عذرخواهی کرد و در گفت‌و‌گویی تلویزیونی گفت: من از ناوالنی به‌خاطر مشارکت در این کار و ساخت این ماده شیمیایی مرگبار عذرخواهی می‌کنم. تاکنون سه دانشمند روس اعلام کرده‌اند در ساخت گاز اعصاب نوویچوک، نقش داشته‌اند. هر سه آنها در حال حاضر 70 ساله هستند.

 

 

---

جشن در سالن خالی
هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بزرگترین رویداد دیپلماتیک جهانی سال به شمار می‌رود و از هفته پیش نشست‌های حاشیه‌ای آن برگزار شده، امروز جشن هفتاد و پنج سالگی خود را برگزار کرد. با این حال نشست اصلی مجمع عمومی سازمان ملل که در آن باید به رسم هر سال رهبران کشورها به سخنرانی بپردازند، فردا آغاز می‌شود. اما با این تفاوت که نشست اصلی امسال مجمع عمومی، همچون نشست‌های حاشیه‌ای یک هفته اخیر آن به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.
در مراسم امروز، مقامات کشورها با ارسال سخنرانی‌های 3 دقیقه‌ای ضبط شده حضور داشتند و تنها صدای پخش شده در سالن بزرگ و خالی مجمع عمومی سازمان ملل صدای گریه یک کودک بود. موضوعی که «استفانی دوجاریک»؛ سخنگوی دبیرکل سازمان ملل درباره آن گفت: «واقعاً نمی‌دانم دلیل آن چه بود.» سکوت امسال سازمان ملل در حالی است که دو سال قبل در همین سالن وقتی ترامپ به خودش تبریک گفت صدای خنده حاضران در فضا پیچید اما به باور تحلیلگران هیچ کس تصور نمی‌کرد او در این سخنرانی به ظاهر مضحک، سیاست‌هایی را تصویر کند که اجرای آنها دیگر جایی برای خندیدن نخواهد گذاشت.

 

 

---

سودان در مسیر عادی سازی؟
مقامات عالی‌رتبه سودان برای مذاکره بر سر حذف نام این کشور از فهرست تروریسم، در امارات پای میز مذاکره با امریکا نشستند.
به گزارش خبرگزاری حکومت سودانی «سانا»، ژنرال عبدالفتاح البرهان رئیس شورای انتقالی سودان سرپرستی تیم مذاکره کننده را برعهده دارد. این سفر با توجه به روند عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل، گمانه زنی‌ها درباره افزوده شدن سودان به این لیست را تقویت کرده اما مقامات سودان اعلام کرده‌اند این کشور اجباری برای این کار ندارد.

 

 

 

---

بازسازی سنتی نوتردام
یک سال و نیم پیش در آوریل 2019 کلیسای 800 ساله نوتردام در پاریس در میان شعله‌های آتش سوخت. کار بازسازی این کلیسا خیلی زود شروع شد. اما اکنون تیم بازسازی که به بخش ساخت دوباره سقف کلیسای نوتردام رسیده، اعلام کرده، برای بازسازی آن ترجیح داده است، به جای استفاده از سیمان و آجر از روش‌های سنتی استفاده کرده و به سبک 800 سال پیش از الوار بلوط استفاده کند.

 

 

---

 

7 میلیون مبتلا در امریکا
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 31 میلیون و 261 هزار و 873 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 965 هزار و 372 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 7 میلیون و 4 هزار و 768 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 204 هزار و 118 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 5 میلیون و 487 هزار و 580 مبتلا و 87 هزار و 909 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد.
برزیل هم با 4 میلیون و 544 هزار و 629 نفر مبتلا و 136 هزار و 895 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 109 هزار و 595 مبتلا و 19 هزار و 489 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 768 هزار و 895 مورد ابتلا و 31 هزار و 369 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.

کپی