اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

درخواست بازگشت دورکاری در تهران

درخواست بازگشت دورکاری در تهران

سخنگوی وزارت بهداشت از اقدام ایران برای پیش خرید واکسن کرونا خبر داد. به گزارش ایسنا، سیماسادات لاری در نشست خبری ویدیوکنفرانسی در استودیو سلامت وزارت بهداشت، درباره پیش خرید واکسن گفت: شرط این شرکت‌ها برای فروش واکسن آن بوده که کشور متقاضی ۱۵ درصد پیش پرداخت برای این واکسن داشته باشد و اگر موفق هم نشدند، این پول به ما عودت نمی‌شود.

  در عین حال در آخرین جلسه ستاد ملی مقرر شد که این ۱۵ درصد پرداخت شود. در مجموع ما نیز سبدمان را برای خرید واکسن کووید۱۹ گذاشتیم و ثبت‌نام کردیم؛ واکسن آکسفورد، چند شرکت چینی و شرکت‌های مختلفی که معتبرند در این گروه قرار دارند. وی افزود: اما باز همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد نگذاشتیم. همان‌طور که وزیر بهداشت گفتند، با یک فرد ایرانی الاصل در هند نیز برای خرید واکسن مذاکره کردیم. لاری همچنین گفت: تا کنون ۹۶۵ هزار نفر در دنیا قربانی این بیماری شده‌اند که ۲.۵ درصد آنها در کشور ما بوده است. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در اختیار معاونت بهداشتی قرار گرفته است که این میزان نیز با اولویت خانم‌های باردار در مناطق روستایی تزریق خواهد شد.
وی با تأکید بر لزوم جلوگیری از بروز کلاهبرداری‌ها در زمینه دریافت واکسن آنفلوانزا گفت: هر شخصی که در معاونت بهداشتی مشمول دریافت واکسن آنفلوانزا می‌شود باید کد ملی اش ثبت شده و در همان محل واکسن به او تزریق شود. در خصوص داروخانه‌ها نیز بر اساس سامانه‌ای که تعریف شده است، کد شناسایی باید در سامانه ثبت شود تا دست کلاهبرداران قطع شود. موضوعاتی مانند پیش فروش واکسن آنفلوانزا به هیچ عنوان صحت ندارد. وی ادامه داد: در حال حاضر بدترین جاها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی پاساژها، نانوایی‌ها و فرودگاه‌ها هستند. به گفته لاری، اکنون نیز با آغاز موج سوم بیماری آمار فوتی‌های کرونا در سنین بالای ۷۰ سال افزایش یافته است. وی با بیان اینکه طی هفته گذشته با افزایش ۲۰ درصدی در بستری بیماران تهرانی مواجه بوده ایم، گفت: در مورد تهران مهم‌ترین خواسته ما برگشتن دورکاری‌هاست. لاری ادامه داد: بر اساس آخرین تصمیم گیری‌ها قرار بر این شد که حدوداً ۱۲ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا با ارز دولتی خریداری شده و با قیمت حدوداً ۴۲ هزار تومان عرضه شود. البته در صورتی‌که تقاضا بیشتر از این باشد ممکن است واکسن با ارز نیمایی خریداری شود که قیمت آن بیشتر بوده و حتی شاید تا ۲۰۰ هزار تومان نیز برسد.
کپی