اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ 14 هزار و 500 تومان تعیین شد

قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ 14 هزار و 500 تومان تعیین شد

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: در راستای حمایت از تولیدکنندگان و همچنین جلوگیری از واردات، قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ فله‌ای برای مصرف‌کننده در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار 14 هزار و 500 تومان تعیین شد.

 محمدرضا کلامی امروز در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: جلسه امروز این ستاد با اولویت توجه به مشکلات تولید و اهتمام جدی برای حفظ معیشت مردم برگزار شد، لذا پیرو جلسه‌ای که با تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار داشتیم، مصوبات جلسه متبوع در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به درخواست تولیدکنندگان، در جلسه امروز نرخ مصوب هر کیلوگرم تخم‌مرغ تعیین شد، به طوری که پس از بررسی‌های انجام شده، قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری 12 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ به صورت فله‌ای برای مصرف‌کننده حداکثر 14 هزار و 500 تومان تعیین شد.

وی افزود: قیمت وزن هر شانه تخم‌مرغ نیز با توجه به وزن آن که بین یک‌ کیلو و 700 گرم تا 2 کیلو است تعیین می‌شود.

کلامی گفت: اگر نرخ جدید تخم‌مرغ اعلام نمی‌شد، در آینده در تولید این کالای مصرفی دچار مشکل می‌شدیم و مجبور به واردات تخم‌مرغ دو دلاری از همسایگان خود مانند ترکیه بودیم.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بسته‌بندی‌های لوکس منجر به افزایش قیمت نهایی تخم‌مرغ می‌شود، اظهار داشت: بر این اساس، ستاد تنظیم بازار در جلسه امروز تأکید کرد که در شرایط فعلی که دولت برای کالاهای اساسی یارانه پرداخت می‌کند، عرضه کالا با بسته‌بندی‌های لوکس که منجر به افزایش شاخص قیمت و همچنین اجحاف به حقوق مصرف‌کنندگان می‌شود، نتیجه خاصی نخواهد داشت و سازمان حمایت مکلف شد برای بسته‌بندی‌های متعارف، این محصول تعیین نرخ کند.

کلامی اظهار داشت: لذا نرخ عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی شده با بسته‌بندی‌های متعارف در سازمان حمایت تعیین و سپس ابلاغ می‌شود و ملاک نظارت در عرضه خواهد بود.

وی در مورد صادرات تخم‌مرغ بیان داشت: سقف صادرات تخم‌مرغ در هر ماه حداکثر 5 هزار تن تعیین شد و فرمول ارزش صادرات در گمرکات کشور نیز تغییر کرد که براساس فرمول جدید، 20 درصد ارزش صادرات ضرب در ارز نیمایی سامانه سناریت به عنوان عوارض صادرات تخم‌مرغ در آخر هر ماه محاسبه و برای ماه آینده ملاک عمل گمرکات درنظر گرفته می‌شود.

/فارس

کپی