اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

سوئیس برای دشمن فرضی هزینه می کند

سوئیس برای دشمن فرضی هزینه می کند

سوئیس، که آخرین بار بیش از ۲۰۰ سال پیش درگیر یک جنگ خارجی بوده و هیچ دشمن قابل تشخیصی ندارد، می‌خواهد میلیاردها برای جت‌های جنگنده جدید هزینه کند.

 به نقل از رویترز، بسیاری مخالف این ایده هستند و می‌گویند این کشور بی طرف نه استطاعت و نه نیاز به هواپیماهای پیشرفته برای دفاع از قلمروی آلپ، که یک جت مافوق صوت می‌تواند در عرض ۱۰ دقیقه طی کند، ندارد.

آن‌ها می‌گویند که ایرلند، مالت و لوکزامبورگ جت ندارند و این موضوع برنامه ۶ میلیارد فرانکی سوئیس (معادل ۶.۶ میلیارد دلار) را به پول هدر دادن تبدیل کرده است.

"پریسکا سیلر گراف"، یک عضو پارلمان سوسیال دموکرات‌های متمایل به چپ گفت: دشمن ما چه کسی است؟! چه کسی به یک کشور کوچک و بی طرف و در محاصره ناتو حمله می‌کند؟ این برنامه واقعاً پوچ است.

رأی‌دهندگان روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر (۶ مهر) نظر خود را در این باره اعلام می‌کنند. تأیید بودجه در همه‌پرسی اجباری، به دولت اجازه می‌دهد سال دیگر از بین "یوروفایتر" ایرباس، "رافال" از فرانسه، "اف/اِی-۱۸ سوپر هورنت" بوئینگ یا "اف ۳۵-اِی لایتنینگ ۲" لاکهید مارتین انتخاب کنند.

این هواپیما جایگزین ناوگان پا به سن گذاشته ۳۰ فروند اف/اِی-۱۸ هورنت خواهد شد که سال ۲۰۳۰ از سرویس خارج خواهد می‌شود.  / ایسنا

کپی