اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

ژاپن اولین بازوی روباتیک فضایی را ساخت

ژاپن اولین بازوی روباتیک فضایی را ساخت

یک استارت اپ ژاپنی از تولید اولین بازوی روباتیک برای استفاده در مأموریت‌های فضایی خبر داده است. این اولین بار است که شرکتی در بخش خصوصی روباتی با این هدف تولید می‌کند.

تولید این روبات با همکاری آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن صورت گرفته و هدف از تولید آن خودکارسازی برخی فرایندهای روزمره در ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

تولید ربات برای استفاده در مأموریت‌های فضایی اولین بار در سال ۱۹۶۱ و در جریان انجام مأموریت وستوک توسط اتحاد جماهیر شوروی رخ داد. اما در شش دهه اخیر هرگز بخش خصوصی در تولید چنین محصولاتی مشارکت نکرده بود.

این روبات خودران که شباهت زیادی به روبات ماژولار ژاپنی کیبو دارد، دارای بازوی پیشرفته‌ای است که به یکی از ماژول های ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شده و قادر به مدیریت سوئیچ های مختلف، اتصال و جداسازی انواع کابل‌ها، مونتاژ پنل‌های مختلف و غیره است.

انتظار می‌رود این موفقیت زمینه را برای تولید روبات‌های پیشرفته‌تری فراهم کند که در جریان اعزام فضانوردان به ماه و مریخ نیز بسیاری از امور روزمره را انجام دهند. روبات‌های یادشده می‌توانند در حوزه‌هایی مانند پزشکی از راه دور، امداد و نجات و غیره نیز مورد استفاده قرار بگیرند./مهر

کپی