اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

تئاتر آنلاین، جایگزینی برای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

تئاتر آنلاین، جایگزینی برای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
حسن دادشکر پیشکسوت تئاترکودک و نوجوان

تئاتر آنلاین در سطح بین‌المللی تجربه جدیدی است و مختص کشور ما نیست اما آنچه که مقررات بهداشتی کشور تعیین می‌کند در اولویت است و باید آن را فصل‌الخطاب برگزار کردن یا نکردن جشنواره‌ها، از جمله جشنواره تئاتر کودک و نوجوان قرار دهد.

به عقیده‌ من شرایط اگر همین‌طور که امروز هست ادامه پیدا کند بهتر است این جشنواره برگزار نشود و برگزاری را به زمانی موکول کنیم که این خطر به طور کامل از سر کشور و هموطنان ما رخت بربسته باشد و مردم بتوانند کودکان خود را در شرایط کاملاً امن و ایمنی پای جشنواره و تئاترهای عروسکی بنشانند. در خصوص حوزه کودک و نوجوان بحث کمی ویژه‌تر است و نمی‌شود بگوییم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مثل ماسک زدن، می‌توانیم جشنواره را برگزار کنیم. خود من با همه تعصبی که روی تئاتر ایران (چه بزرگسال و چه کودک و نوجوان) دارم اما باید این را هم بگویم که برگزاری تئاتر در این شرایط جور عجیبی است و مثلاً شما وقتی دست‌تان را روی صورتت بگذارید فرزند شما، شما را نمی‌شناسد و می‌خواهد دست‌تان را از روی صورت بردارید تا شما را به‌صورت کامل ببیند.

دیدن و رفتن به جشنواره با ماسک هم برای کودکان چنین حکمی دارد و چرا باید به هر دلیلی چنین جشنواره‌ای برگزار کنیم که کودک با ترس و واهمه برود کار ببینید. پس عقل حکم می‌کند این جشنواره‌ها در چنین شرایطی برگزار نشود و به‌جای آنها کارهای دیگری می‌شود انجام داد که هم خلأ این جشنواره‌ها را برای کودکان و نوجوانان پر کند و هم اینکه به کمک کودکانی برویم که چندین ماه است خوراک مناسب فرهنگی نداشته‌اند. شش ماه گذشته است و ما تقریباً هیچ‌ پیش‌بینی برای چنین روزهایی نداشته‌ایم و بچه‌ها را رها کردیم جلوی تلویزیون و شبکه‌های کارتونی ماهواره‌ای. امروز می‌توانیم مثل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان و چند جای اندک دیگر، رو به تئاتر آنلاین بیاوریم و از صداوسیما هم اگر نام ملی رویش گذاشته‌ایم امروز انتظار داریم که به‌صورت جدی به این بحث ورود کند. من تقریباً همه روزه، تمام برنامه‌های کودک را از شبکه‌های مختلف استانی می‌بینم و متأسفانه باید اذعان کنم که ذره‌ای در هیچ‌کدام آنها کار تازه و نویی که کودک را به خود جلب کند نمی‌بینیم و همچنان داریم مثل دهه 60 برنامه‌سازی می‌کنیم و اصلاً حواس‌مان به ضرورت‌های جامعه امروزی و بستری که کودکان و نوجوانان ما در آن رشد می‌کنند نداریم.

واقعاً این مسأله تأمین و تهیه و تولید خوراک‌های فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان ما بحثی جدی است که کم‌تر به آن توجه می‌کنیم و شاید در آینده‌ نزدیک متوجه ضرر و زیانی که در این حوزه می‌بینیم خواهیم شد. در مجموع باید تأکید کنم که می‌توانیم بودجه‌ای را که قرار است برای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان هزینه شود صرف کارهایی کنیم که هم خلاقانه و جدید هستند و هم به‌صورت جدی کودکان ما را زیرسایه سرگرمی و آموزش درست قرار دهد. یکی از روش‌هایی که در کشور ما نوپاست و نیاز جدی به حمایت دارد تئاترهای آنلاین است که پیشتر به آن اشاره شد و حیاتی است که جدی‌تر گرفته شود و بسترهای لازم برای آن فراهم شود و همگی دست‌به‌دست هم بدهند تا این شیوه را به وجوه استانداردش نزدیک کرد تا هم بچه‌ها بستگی‌های فرهنگی خود را حفظ کنند و هم تئاتر را از یاد نبرند.‌‌

کپی