اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
قادر آشنا از حواشی شفاف‌سازی در مرکز هنرهای نمایشی می‌گوید

آبروی افراد برایم مهم است

آبروی افراد برایم مهم است

گروه فرهنگی/ مدیرکل هنرهای نمایشی با تأکید براینکه شفاف‌سازی بنا به سیاست و دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود به این نکته تأکید کرد که آبروی افراد برای من بسیار مهم است و اگر کسی ادعا دارد که در اعلام کمک‌هزینه‌ها اشتباهی صورت گرفته، بفرماید تا اصلاح کنیم.

 قادر آشنا در پی انتشار گزارش ایسنا درباره شفاف‌سازی‌های اخیری که در حوزه تئاتر انجام شده به برخی سؤال‌ها پاسخ داد، اما تأکید کرد که به محتوای هیچ کدام از کمک‌ها و حمایت‌ها ورود نمی‌کند. او در گفت‌وگویی با این خبرگزاری ابتدا از کسانی که به هر نحوی از انحا موضوع شفاف‌سازی را مورد کنکاش قرار دادند تشکر کرد و گفت: «بر این باورم که شفاف‌سازی امر بسیار مبارکی است که جلوی بسیاری از سوء‌استفاده‌ها را می‌گیرد و من بنا بر همین باور قلبی زمانی که در سال 90 در اداره کل هنرهای نمایشی توفیق خدمت داشتم پایه‌گذار این موضوع در تئاتر بودم و بودجه جشنواره و نیز اسامی گروه‌هایی که مشمول حمایت بودند، بلافاصله بعد از هر جلسه حمایتی اعلام می‌شد. این روند زمانی که در بخش دیگری از وزارت ارشاد در سال‌های اخیر فعالیت می‌کردم هم ادامه داشت چرا که اساساً شفاف‌سازی یک موضوع شخصی و مربوط به یک اداره کل نیست، بلکه سیاست کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به دستور وزیر در همه بخش‌های وزارتخانه باید انجام گیرد.»

آشنا در بخش‌هایی از این گفت‌وگو به این نکته اشاره کرد که «نکته مهم دیگر این است که شفاف سازی‌ها سالیانه انجام می‌شوند و ما مکلف هستیم و مأموریت داریم که سالانه در دو موضوع شفاف‌سازی داشته باشیم؛ یکی رویدادها و جشنواره‌هایی که برگزار می‌شوند و دوم قراردادهای هنرهای نمایشی با اشخاص حقیقی و حقوقی برای تولید تئاتر یا هر فعالیت دیگر. تأکید می‌کنم که این دستور کلی وزارتخانه است و فردی و شخصی نیست و به مدیر فعلی و مدیر قبلی و مدیر بعدی هیچ ارتباطی ندارد.» او با اشاره به برنامه‌هایی که در 11 بند به عنوان رئوس برنامه‌های خود در اداره کل هنرهای نمایشی معرفی کرده بود، افزود: «یکی از آن برنامه‌ها شفاف‌سازی بود و من براساس باور خودم و نیز سیاست‌های وزارتخانه این کار را به مرور در دستور کار قرار دادم و آقای دکتر حسینی (معاون هنری) هم تأکید داشتند که این شفاف‌سازی به جلو برده شود. در این راستا لازم است به فرآیند این امر هم اشاره کنم که ابتدا اداره کل هنرهای نمایشی گزارش رویدادها یا حمایت‌ها را به ستاد معاونت هنری ارائه می‌کند، معاونت هنری بررسی می‌کند و بعد به وزارتخانه و ستاد شفاف‌سازی ارائه می‌شود. سپس ستاد مربوطه گزارش را در اختیار روابط عمومی وزارتخانه قرار می‌دهد، در واقع ما به عنوان اداره کل هنرهای نمایشی اولین مرجع این روند هستیم نه آخرین مرجع که مسئولیت اطلاع‌رسانی را هم برعهده داشته باشیم.» مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین از شروع فعالیت خود در مرکز هنرهای نمایشی گفت و به این نکته اشاره کرد که «وقتی من به اداره کل آمدم مطلع شدم این کار انجام شده و برای اجرا آماده است، اما وقتی نگاه کردم دیدم اشکالات فراوانی در آن وجود دارد که آن را اصلاح کردیم و آنچه امروز روی سایت قرار گرفته کاملاً با نظر و امضای بنده است. اگر کسی ادعا دارد که در این فرآیند برای کسی رقمی بیشتر یا کمتر نوشته شده بفرمایند تا ما اصلاح کنیم که البته تا الان کسی نیامده بگوید کمتر گرفته و برایش بیشتر در جدول نوشته شده است. این لیست کاملاً مطابق با اسناد انجمن هنرهای نمایشی تهیه شده به دلیل آنکه آبروی آدم‌ها برای من مهم است و از دروغ گفتن بیزارم؛ برهمین اساس از همکارانم خواهش کردم سه هفته روی این موضوع کار کنند تا مبادا اشتباهی وجود داشته باشد.» آشنا افزود: «البته بنا به نظر دوستان، می‌توان این فهرست را کامل‌تر کرد تا مثلاً آمار فروش یا موارد دیگری هم به آن اضافه شوند که از نظر من هیچ ایرادی ندارد بلکه مشتاق هم هستیم که این روند در مسیر تکمیل شود.»
او با تأکید براینکه «شفاف‌سازی حسن‌های بسیار زیادی دارد از جمله اینکه من مدیر دیگر نمی‌توانم قلمم را به هر طرفی بچرخانم» در پاسخ به این سؤال که «آیا شفاف‌سازی بیشتری درباره برخی رقم‌های عجیب فهرست منتشر شده انجام نمی‌دهد؟ و رویکرد خودش برای این مسیر چیست؟» گفت: «همکاران قبلی همه دوستان من هستند و شفاف‌سازی امری سالانه است و ناچار باید در این شرایط انجام می‌شد، اما قصد ندارم به محتوای کمک‌ها ورود پیدا کنم چون در دوران من این کمک هزینه‌ها داده نشده است. با این حال باورم بر این است که ما باید پول را به ازای فعالیت بدهیم و حتی مثلاً هر کانونی که فعالیت کند، اگر برنامه تکراری نداشته باشد و مثمرثمر باشد تلاش می‌کنیم در همین شرایط بی‌پولی هم به آنها کمک کنیم. ضمن اینکه معتقدم اگر حمایت می‌کنیم و برای آن استدلال داریم باید پای آن بایستیم.»
او درباره اینکه آیا این روند را در پایان نیمه اول سال و برای دوران مدیریت خود ادامه نمی‌دهد؟ گفت: «اگر وزارتخانه بگوید شش ماهه می‌توانیم شفاف‌سازی کنیم بدون تردید عملکرد خود را مو به مو به همین صورتی که گزارش قبلی روی سایت قرار گرفته، منتشر خواهم کرد. در این راستا مطابق سیاست‌های وزارتخانه عمل می‌کنیم و تابع آن هستیم. وزارتخانه هم ارائه گزارش را سالانه اعلام کرده با این حال من آمادگی دارم که نه 6 ماهه، بلکه حتی ماهانه گزارش بدهم. در حال حاضر گزارش رویدادها و استان‌ها در دستور کار است و تلاش می‌کنیم آن اتاق شیشه‌ای که جامعه هنری انتظارش را دارد فراهم کنیم.» مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان و در پاسخ به این پرسش که جدول حمایت از استان‌ها نقص‌های زیادی دارد و آیا برای بازنگری در جشنواره‌هایی که با کمترین خروجی فقط بودجه زیادی خرج آنها می‌شود قصد ندارد اقدامی کند؟ گفت: «بزودی قرار است بخش حمایت از استان‌ها شفاف‌سازی شود و آنجا مشخص می‌شود که بسیاری از این رقم‌های حمایتی مربوط به جشنواره‌ها هستند. در این باره یکی از کارهایی که قصد داشتم انجام دهم و اعلام هم کرده بودم ساماندهی همین رویدادها و جشنواره‌ها بود، اما متأسفانه با توجه به شیوع کرونا یکسری مباحث اداری وجود دارد که نمی‌خواهم منابع مالی از دست برود، بنابراین فعلاً آن بخش را بویژه بخاطر مشکلات معیشتی هنرمندان با محوریت اجرای عمومی در استان‌ها گذاشته‌ایم تا ان‌شاء‌الله از این دوره عبور کنیم. به این ترتیب فعلاً می‌خواهیم با شرایط کرونایی رفتار کنیم تا بعد کارها بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که مدنظر داشتم پیش رود.»‌

کپی