اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
در بی‌سابقه‌ترین تظاهرات مردمی در بانکوک

پایه‌های حکومت پادشاه تایلند لرزان شد

پایه‌های حکومت پادشاه تایلند لرزان شد
وصال روحانی

مخالفان پادشاه و دولت تایلند در اقدامی بی‌سابقه در تظاهراتی گسترده، خواهان اصلاحات در قوانین و برکناری دولت شدند و راه رسیدن به دموکراسی را تحت قانون اساسی قرار گرفتن پادشاهی دانستند.


به گزارش «سی ان ان» هزاران نفر در شهر بانکوک علیه پادشاه این کشور و روش‌های حکومتی‌اش تظاهرات کردند و خواستار تغییر این شیوه‌ها شدند. این در حالی است که طبق قوانین تایلند هر فردی که به صراحت «واجیرالونگکورن»، پادشاه این کشور را خطاب انتقادات خود قرار دهد به 15 سال حبس محکوم خواهد شد. رهبر ارشد تظاهرات روزهای گذشته یک دانشجوی زن 31 ساله تایلندی به نام «پاناسایا سیتی جیرا واتاناکول» است که او را با اسم کوتاه و مخفف پاناسایا صدا می‌زنند. وی بدون ترس از قانون فوق در یک سخنرانی طولانی از پادشاه انتقاد کرد و از او خواست مطالبات 10 گانه مردم را که خواستار ترمیم بنیادین امور کشور هستند، مورد توجه قرار بدهد. یکی از خواسته‌های مردم تغییر قانون اساسی تایلند به گونه‌ای است که از هرگونه اظهار نظری از سوی مردم تحقیر پادشاه به حساب نیاید و خواسته دیگر آنها بیرون راندن دولت نظامی‌ای است که از نظر آنها رهبر کودتاچیان است و با تأیید پادشاه، کشور را در مشت خود دارد. تظاهر‌کنندگان خواستار کنار گذاشته شدن گاردهای ویژه سلطنتی هم هستند که رفتارهای خشن‌شان شهره آفاق است.
به گزارش سایت خبری الجزیره، پاناسایا در مصاحبه‌ای با خبرنگاران خارجی حاضر در بانکوک گفت: «ما نمی‌گوییم همه چیز باید زیر و رو شود اما خواسته ما توجه اکید دولت و پادشاه به مطالبات مردم است که ریشه در نیازهایشان دارد.»
ارسال متن درخواست‌ها به کاخ سلطنتی
روز گذشته به رغم تلاش نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن معترضان باز هم انبوه مردم در خیابان‌ها رؤیت می‌شدند. در عین حال وقتی «پاناسایا» و اطرافیانش کوشیدند به محل استقرار شورای راهبردی برسند که از همراهان و مشاوران ارشد پادشاه شکل گرفته، سربازان مانع این امر شدند. در نهایت قرار شد متن کتبی درخواست‌های تظاهر‌کنندگان از سوی مقام‌های ارشد پلیس به کاخ سلطنتی فرستاده و آنجا رؤیت و قرائت شود.
یک رهبر دیگر اعتراضات که شاید بی‌سابقه‌ترین بپاخیزی مردمی در تایلند طی سال‌های اخیر باشد، مرد جوانی به نام «پاریت چیواراک» با لقب پنگوئن است. او به رویترز گفت: «ما می‌گوییم همه مردم و قشرها باید همسطح باشند و در رسیدگی به خواسته‌هایشان تبعیضی صورت نگیرد. ما شرارتی را هم موجب نشده‌ایم و همه دیدند که مصالحه‌آمیز آمدیم و به همین روش نیز خواهیم رفت.»
روز یکشنبه مردم یک لوح فلزی حاوی خواسته‌هایشان را در یکی از معابر منتهی به کاخ ریاست جمهوری نصب کردند و پای آن عبارت و امضایی آمده است که مضمون آن «حافظان دموکراسی» است. در یکی از بندهای این لوح از دولت تایلند خواسته شده با مشارکت با احزاب مخالف قانون اساسی را به گونه‌ای بازنویسی کند که تأمین‌کننده خواسته‌های مردم باشد. یکی از تنظیم‌کنندگان اصلی این لوح که در شکل‌گیری تظاهرات مردمی در تایلند سهم مهمی داشته حزب مخالف «حرکت به سمت جلو» است که سرکرده آن مرد جوانی به نام «لیم جارون رات» است. به گزارش «فرانس پرس» وی در جریان تظاهرات گفت: «حرف ما بسیار روشن است، یا خواسته‌های ما تحقق می‌یابد یا هر روز به خیابان‌ها می‌آییم و اعلام حضور می‌کنیم. عصر دیکتاتوری و نظامی‌گری به پایان رسیده است.»

کپی