اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
در تظاهرات زنان معترض در بلاروس، صدها نفر با دستور رئیس جمهوری دستگیر شدند

خروش زنان علیه «لوکاشنکو»

خروش زنان علیه «لوکاشنکو»
زهره صفاری

تظاهرات هزاران زن برای کناره‌گیری رئیس جمهوری بلاروس، با دستگیری صدها نفر، چهره جدیدی از اعتراضات را پیش روی دولت جنجالی «الکساندر لوکاشنکو» قرار داده است.

به گزارش «گاردین»، صبح شنبه حدود 2 هزار زن معترض با پوشیدن لباس‌های براق و پوشش‌هایی به رنگ پرچم سفید و قرمز کشورشان در میدان اصلی شهر «مینسک» تجمع کرده و در محاصره نیروهای گارد امنیتی پلیس با شعارهای «بیرون بروید؛ هم شما و هم پلیس ضدشورش» و «مطمئنیم پیروز می‌شویم» آرامش منطقه را به هم ریخته بودند. گرچه تصور می‌شد این تظاهرات مسالمت‌آمیز بدون درگیری پلیس باشد اما به دستور رئیس جمهور بلاروس، پلیس ضدشورش وارد عمل شد و با حلقه زدن به دور معترضان، با خشونت به سمت آنها یورش برده و در حالی که شماری فریاد می‌زدند «فقط ترسوها زنان را می‌زنند»، دستان آنها را بسته و داخل ون‌های بزرگ می‌انداختند.
برخی منابع شمار دستگیر شدگان را بالای 400 نفر گزارش کرده‌اند اما گروه راستگرای «ویاسنا»، این آمار را 328 نفر اعلام کرده که به گفته «اولگا چمودانووا»، رئیس پلیس مینسک، بسیاری از آنها صبح دیروز آزاد شده‌اند. به گفته شاهدان، دستگیری‌های خشن پلیس تا زمانی ادامه داشت که دیگر ون‌ها جایی برای معترضان نداشتند و نیروهای گارد مجبور به رها کردن حدود 10 نفر شدند. در این کشمکش شماری از دستگیر شدگان نیز بدحال شدند که با حضور امدادگران تحت درمان قرار گرفتند.
«ایرینا پالوکوویچ»، اقتصاددانی که در این تظاهرات شرکت کرده بود، به «نیویورک تایمز» گفت: «مردان در تظاهرات‌ها آسیب‌پذیرترند و پلیس آنها را براحتی مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. اما این اتفاق برای زنان کمتر می‌افتد.»
زنان علیه رئیس جمهور مردسالار
در تظاهرات متفاوت زنان بلاروسی، «اسوتلانا تیخانوفسکایا»، رقیب زن «لوکاشنکو» به عنوان جسورترین زن بلاروس اعلام پیروزی کرد. حمایت معترضان از این زن در حالی بود که «لوکاشنکو» با نگاهی مردسالارانه، بارها حضور سیاسی رقیبش را در کرسی نخست‌وزیری به تمسخر گرفته بود.
به گزارش «دویچه وله»، «تیخانوفسکایا» که به دستور دولت به لیتوانی تبعید شده است در حالی مبارزاتش را ادامه می‌دهد که دو همپیمان زن دیگرش نیز قربانی خشونت «لوکاشنکو» شده‌اند. «ورونیکا ساپکالو» نیز با سرنوشتی مشابه «تیخانوفسکایا» به لهستان تبعید شد اما «ماریا کولنسیکوا» با پاره کردن پاسپورتش، حاضر به خروج از کشور نشد و در پروسه‌ای مرموز و عجیب ربوده و به زندان فرستاده شد. این اقدامات اما برخلاف تصور «لوکاشنکو» و همراهانش، نه تنها اعتراضات را سرکوب نکرد که موج آن را به آن سوی مرزها نیز کشاند. به طوری که گروهی از هنرمندان آلمانی که سابقه آشنایی دیرینه‌ای با «کولنسیکوا» داشتند با راه انداختن تظاهراتی، به دستگیری او اعتراض کردند.
قهرمان 73 ساله
گرچه پیشتر نیز زنان معترض سمبل اعتراضات بلاروس شده بودند اما این بار آنچه سوژه رسانه‌های جهانی شد، حضور «نینا باهینسکایا»، مادربزرگ 73 ساله‌ای بود که با در دست داشتن پرچم بلاروس در صف معترضان «لوکاشنکو» شعار می‌داد. صحنه دستگیری این زن که به عنوان قهرمان تظاهرات زنان بلاروسی معروف شده، در حالی که در محاصره پلیس، پرچم بلاروس روی سرش قرار گرفته، در فضای مجازی بارها دست به دست شده که انتقاداتی را به پلیس و دولت این کشور سرازیر کرده است. به نوشته «فرانس پرس»، این زن 73 ساله ساعاتی پس از انتقال به بازداشتگاه آزاد شد.
فراخوان یکشنبه‌های اعتراض
در شرایطی که «لوکاشنکو» با وجود موج اعتراضات همچنان بر مشروعیت انتخابش اصرار داشته و در طول چند ماه اخیر با سرکوب معترضان و دستگیری و شکنجه بسیاری از آنها با تحریم اتحادیه اروپا و قطعنامه حقوق بشر سازمان ملل روبه‌رو شده، بتازگی با تأکید بر نقش خارجی‌ها در بروز اعتراضات مرز لهستان و لیتوانی را بست و امریکا و غرب را به خاطر مداخله در امور داخلی کشورش بارها مورد انتقاد قرار داد. اما این رفتارها نتوانست موج اعتراضات را کم کند و اپوزیسیون‌های داخلی بلاروس با فراخوان یکشنبه‌های اعتراض، مردم را دعوت به تکرار نارضایتی خود در خیابان‌ها کردند. نخستین روز این اعتراضات دیروز با حضور طیف‌های مختلف برگزار شد.
واکنش لهستان و لیتوانی به «لوکاشنکو»
«لیناس لینکویکیوس»، وزیر خارجه لیتوانی با وجود خط و نشان «لوکاشنکو» به بستن مرزها با لهستان و لیتوانی گفت: «لوکاشنکو شکست خورده و بیانیه‌اش نیز مانند خودش شکست خورده است و مرزهای ما همچنان باز است.» به نوشته «گاردین»، این مقام لیتوانیایی هفته گذشته با سفر به امریکا خواستار واکنشی جدی از سوی دولت ترامپ نسبت به سیاست‌های دولت لوکاشنکو شده است.
در همین حال به نوشته «فرست نیوز»، «ماتئوس موراویچی»، نخست‌وزیر لهستان نیز در واکنش به اظهارات لوکاشنکو، اقدام دولت بلاروس برای جدا کردن فرزند یک فعال سیاسی از خانواده‌اش را به نقد کشید و گفت: «شنیدن این خبر واقعه شوکه‌کننده بود. دولت بلاروس چطور می‌تواند از کودکان به عنوان ابزاری برای رسیدن به مقاصدش بهره ببرد. از دولت بلاروس می‌خواهم هر چه زودتر «آرتیوم» 6 ساله را به خانواده «ماتسکیوت»، که از فعالان دموکرات بلاروس هستند بازگردانند.»

کپی