اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

دستگیری زنان در بلاروس
پلیس بلاروس بیش از 300 زن را در تظاهرات 2 هزار نفری زنان علیه الکساندر لوکاشنکو، بازداشت کرد. یکی از کسانی که بازداشت شده است، نینا باگینسکایا است که یک بانوی 73 ساله فعال حقوق بشری است. نینا باگینسکایا با این دستگیری تبدیل به نماد اعتراضات در بلاروس شده است. مشت آهنین لوکاشنکو علیه مخالفان موجب اعتراض سران اتحادیه اروپا شده است. از همین رو سران این اتحادیه از سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس برای سخنرانی در این اتحادیه دعوت کردند. اقدامی که با واکنش روسیه مواجه شده است.
 
 
---
ارسال نامه سمی به کاخ سفید از کانادا
رسانه‌های امریکایی از ورود یک پاکت حاوی مواد سمی به کاخ سفید خبر داده‌اند.
شبکه سی‌ان‌ان به نقل از دو نیروی امنیتی امریکایی وقوع این اتفاق در چند روز گذشته را تأیید کرده است. براساس این گزارش تاکنون دو آزمایش تخصصی روی این پاکت مشکوک انجام شده و در هر دو مورد وجود ماده‌ای شبیه سیانور تأیید شده است. بنا به اعلام نیویورک تایمز در چند روز گذشته نامه‌های زیادی به کاخ سفید ارسال شده که این پاکت نیز در میان آنها بوده است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این پاکت از کانادا ارسال شده و مظنون هم یک زن است که هنوز هویت و انگیزه او فاش نشده است. این در حالی است که احتمال ارسال نامه‌های سمی بیشتر نیز وجود دارد.
 
 
---
 
نخست‌وزیر 11 هفته‌ای کانادا درگذشت
«جان ترنر»، نخست‌وزیر وقت کانادا در دهه 80 میلادی که تنها 11 هفته بر کرسی قدرت نشست در سن 91 سالگی درگذشت. او هفدهمین نخست‌وزیر کانادا بود که با وجود دوره کوتاه نخست‌وزیری، چندین دهه در عرصه سیاست فدرالی کشورش فعالیت می‌کرد.  «ترنر» در دهه 80، جانشین پدر «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر فعلی شد.
 
 
---
 
تظاهرات ضد پادشاهی در تایلند
ده‌ها هزار تایلندی در اقدامی کم سابقه علیه دولت و پادشاهی این کشور به خیابان‌ها رفتند.  این بزرگترین تظاهراتی بود که در سال‌های اخیر در این کشور رخ داده است. معترضان خواهان برکناری نخست وزیر و اصلاحات در سیستم حکومتی هستند و می‌گویند تا زمانی که پادشاهی تحت قانون اساسی نباشد به دموکراسی نمی‌رسند.
 
 
---
 
31 میلیون مبتلا به کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 31 میلیون و 24 هزار و 659 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 962 هزار و 74 نفر بود.  امریکا همچنان رکورددار کروناست و 6 میلیون و 968 هزار و 918 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 203 هزار و 844 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 5 میلیون و 405 هزار و 252 مبتلا و 86 هزار و 796 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 528 هزار و 347 نفر مبتلا و 136 هزار و 565 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 103 هزار و 399 مبتلا و 19 هزار و 418 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 762 هزار و 865 مورد ابتلا و 31 هزار و 369 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
کپی