اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

درخواست بازگشت محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان در تهران

درخواست بازگشت محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان در تهران

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونای استان تهران با بیان اینکه تهران وارد موج سوم کرونا شده و اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته‌های سختی را خواهیم داشت، گفت: نامه‌ای از طرف ستاد ملی مقابله با کرونای استان تهران برای بازگشت محدودیت‌های کرونایی بویژه بحث دورکاری در استان تهران به وزیر بهداشت ارسال شده است.

 به گزارش ایسنا، علیرضا زالی صبح امروز در حاشیه جلسه‌ای در ستاد ملی مقابله با کرونای استان تهران در جمع خبرنگاران، گفت: در طول دو هفته گذشته میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در محیط‌های عمومی و خدماتی بالای ۸۵ درصد بود که امروز به 70درصد  رسیده و با یک افت ۱۵ درصدی روبه‌رو هستیم؛ این آمار در موج دوم تا زیر۱۰ درصد در تهران افت کرد. رئیس ستاد ملی مقابله با کرونای تهران ادامه داد: اگرچه بسیاری از هیأت‌های مذهبی شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند، برخی هیأت‌ها با وجود تأکیدات سازمان تبلیغات اسلامی برخی شیوه‌نامه‌ها را مورد توجه قرار ندادند و طبیعتاً تجمع در محیط‌های بسته و مسقف، بدون تهویه کافی و بدون رعایت اصول بهداشتی، در انتقال ویروس تأثیرگذار است.
وی شتاب در برخی بازگشایی‌ها را عامل بعدی دانست و گفت: با تغییر شرایط مشاغل آموزشی و با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها طبیعتاً تعداد زیادی از افرادی که تا امروز در منزل بودند وارد عرصه شدند که این مسأله نیز در افزایش انتقال و ابتلا تأثیرگذار است. زالی ادامه داد: همچنین در طول دو هفته اخیر فشار بر حمل‌ونقل تهران بسیار افزایش پیدا کرده، الان به طور متوسط بالای950 تا 960 هزار نفر از مترو و تعداد قابل توجهی در مجموع از اتوبوس استفاده می‌کنند. وی ادامه داد: برخی مطالعات نشان داده انتقال ویروس‌های جهش یافته بین ۸ تا ۱۲درصد افزایش یافته و شاید یکی از دلایل افزایش ابتلا در تهران و سایر استان‌ها همین مسأله باشد. رئیس ستاد ملی مقابله با کرونای استان تهران با بیان اینکه الان میزان بالایی از مراجعات و بستری کرونا در کشور و تهران به مراکز درمانی افرادی هستند که قبلاً یک بار مبتلا شده و مجدداً دچار عفونت شده‌اند، گفت: بنابراین بحثی که در رابطه با ایمنی جمعی داشتیم حتماً بحث غلط و پندار نادرستی است و اینکه بگوییم اگر ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم تهران یا ایران مبتلا شوند، ایمنی ایجاد می‌شود، بحث درستی نیست.
کپی