اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

کمک ۱۰۰ میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به افغانستان

کمک ۱۰۰ میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به افغانستان

بانک توسعه آسیایی از آماده سازی یک بسته ۱۰۰ میلیون دلاری برای کمک به افغانستان خبر داد.

آریانا نیوز افغانستان روز یکشنبه با اعلام این خبر افزود: نارندرا سینگرو رییس این بانک در افغانستان گفت که این بسته کمکی، در گروه برنامه‌های این بانک در راستای مبارزه با تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا تهیه می‌شود و کمک به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه و میان مدت هدف اصلی آن است.

وی گفت: ما می‌دانیم که تاثیر اقتصادی ناشی از بیماری کرونا گسترده خواهد بود. برای رسیدگی به این چالش‌ها بانک توسعه آسیایی در بخش برنامه تشویق مصارف و پاسخگویی فعال به بیماری کرونا در حال آماده کردن یک بسته ۱۰۰ میلیون دلاری است.

بر پایه این گزارش، محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در همین رابطه با نارندرا سینگرو رییس بانک توسعه آسیایی در افغانستان دیدار کرد.

در این دیدار که به صورت ویدیوکنفرانس در کاخ ارگ ریاست جمهوری صورت گرفت، هر دو طرف در مورد ادامه کمک های بانک توسعه آسیایی به افغانستان در بخش انرژی و حمل ونقل به ویژه در عرصه های زیربنایی و توسعه، بحث و تبادل نظر کردند.

رییس جمهوری افغانستان در این گفت وگو پیرامون چگونگی مقابله دولت با شیوع ویروس کووید-۱۹ و هماهنگی برنامه های اقتصادی با این شرایط به منظور بهبود وضعیت معیشتی مردم بحث و تبادل نظر کرد.

این بانک در تازه ترین گزارش خود که در ماه سپتامبر جاری منتشر شد، در مورد چشم انداز اقتصادی افغانستان در سال جاری میلادی نوشت: همه گیری بیماری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ میلادی و همچنین تداوم چالش های امنیتی و سیاسی در افغانستان سبب شده است تا رشد اقتصادی این کشور تاپایان امسال به شدت کاهش یابد.

گزارش این بانک آسیایی حاکی است که تولید ناخالص داخلی افغانستان امسال دست کم با پنج درصد افت روبه رو خواهد شد که این اقدام بازهم رشد اقتصادی این کشور را با کاهش دیگری مواجه می کند.

با این وجود، کارشناسان این بانک برآورد کردند که افغانستان از رشد جی دی پی ۱.۵ درصدی برخوردار می شود و این موضوع چشم انداز اقتصادی این کشور آسیای میانه در سال آتی را بهتر از امسال نشان می دهد.

نارندرا سینگرو مدیر بانک توسعه آسیا در حوزه افغانستان دراین گزارش نوشت: همه گیری کووید-۱۹ تأثیر قابل توجهی در اقتصاد افغانستان در نیمه اول سال جاری میلادی داشته است. با این وجود طبق برآوردهای کارشناسان بانک، اگر مذاکرات صلح بین افغانستانی دوحه منجر به توافق سیاسی سریع شود و کشورهایی در کنفرانس توسعه افغانستان درسال جاری تعهداتی دراین زمینه برعهده گیرند و بخوبی به وعده های خود عمل کنند، این دو مولفه می‌تواند رشد اقتصادی خوبی را در سال آتی میلادی در این کشور رقم زند.

گزارش بانک توسعه اقتصادی آسیا حاکی است: بسته و قفل شدن مرزها در شهرهای بزرگ افغانستان در اثر همه گیری کرونا درسال جاری سبب ایجاد اختلال در تجارت، حمل و نقل و تضعیف صنایع و خدمات در این کشور شده است. این کشور اکنون با بحران کاهش مصرف خانوار، کمبود سرمایه گذاری خارجی و نقل و انتقالات حوالجات روبه روست که تخمین زده می شود این تبعات منفی، منجر به افزایش بیکاری، کسادی فعالیت های تجاری داخلی و منطقه ای شده و درآمدهای دولت را به شدت کاهش دهد.  / ایرنا

کپی