اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

فاش شدن نام قاتل عماد مغنیه

فاش شدن نام قاتل عماد مغنیه

منابع اسرائیلی اعلام کردند "نوعم ایرز"، رئیس اجرایی شرکت اسرائیلی "XM Cyber " که یکی از مسئولان ارشد موساد بوده، مهندس عملیات ترور عماد مغنیه است.

به نقل از شبکه خبری المیادین، سایت اسرائیلی "فشل الرقابه" که به افشای اسرار امنیت داخلی اسرائیل می‌پردازد و مقر آن در سیاتل آمریکا است، نام قاتل عماد مغنیه، فرمانده نظامی حزب‌الله لبنان را که سال ۲۰۰۸ در سوریه ترور شد، فاش کرد.

این سایت اعلام کرد: روزنامه نیویورکر نوشت که ترور عماد مغنیه در آن زمان از طریق عملیات مشترک آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) و موساد اسرائیل صورت گرفت و هدف از آن انتقام به خاطر ادعاها درباره نقش وی در انفجارهای پادگان تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۲ و انفجارهای سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس بود.

این سایت اعلام کرد: سیا و موساد مدعی شدند که او نقش اساسی در این حملات داشته هرچند که نظرات ضد و نقیضی درباره این مسئله وجود دارد.

این سایت افزود: براساس کتاب جدید یوسی ملمن (جاسوسان ناقص) آژانس امنیت داخلی تماس‌هایی را برقرار کرده و موقعیت عماد مغنیه را شناسایی کرد و اجازه تعقیب او را داد. در مقابل آمریکا شروطی را مطرح کرد تا اجازه ترور او را بدهد. از جمله این شروط این بود که این حمله آسیبی به غیرنظامیان نزند. موساد بمب‌ساز را مکلف کرد که مواد منفجره‌ای بسازد که تنها هدفش را مورد حمله قرار دهد و آسیبی به اطراف نزند. در این کتاب نام کسی که مکلف به قتل مغنیه شده حذف شده و تنها حرف اول اسمش(ن) آمده است. بمب‌ساز نعوم ایرز است. وی معاون تامیر پاردو، رئیس سابق موساد بود.

براساس گزارش این سایت اسرائیلی ایرز از مسئولان اجرایی ارشد سازمان اطلاعات اسرائیل و مسئول عملیات این سازمان بود. وی برای مدت ۳۰ سال در سازمان اطلاعات اسرائیل در بخش عملیات ویژه بود اما به سرعت ارتقای درجه یافت و بعدا به عنوان فرمانده لشگر تعیین شد. وی همچنین فرماندهی بخش عملیات تکنولوژی را برعهده داشت و استراتژی رشد توانایی‌های سایبری را برنامه‌ریزی و اجرا کرد. بعد از این رئیس کارمندان شد و بر برنامه‌ریزی بودجه در درازمدت و منابع انسانی و منابع کل موسسه نظارت داشت.

این سایت نوشت: ایرز جانشین پاردو بود اما همسر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که در تمام تصمیمات اصلی دولت دخالت می‌کند یوسی کوهن را انتخاب کرد. ایرز موساد را ترک کرد و درحال حاضر رئیس اجرایی شرکت "XM Cyber" است.  / ایسنا

کپی