اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

روبات "رهال" در دبی به جنگ کرونا می رود

روبات "رهال" در دبی به جنگ کرونا می رود
بیتا میرعظیمی خبرنگار

روبات هوشمند Rahal در ترمینال 3 فرودگاه بین المللی دبی مستقر شده و ضمن ارائه به روزترین پروتکل های بهداشتی، به سئوالات مسافرین در خصوص اقدامات امنیتی علیه ویروس کرونا پاسخ می دهد.

این فناوری که جدیدترین سیستم هوشمند دبی در مبارزه با بیماری مرگبار کووید19 بشمار می رود، در فرودگاه مستقر شده و با ارائه اطلاعات و داده های صحیح بهداشتی به مسافرین، از گسترش کرونا در محیط فرودگاه جلوگیری می کند.

به گفته سازمان بهداشت دبی، روبات "رهال" به روزترین پروتکل های ایمنی و بهداشتی علیه ویروس کرونا را آموخته و در اختیار مسافرین قرار می دهد. این فناوری در ترمینال به استقبال مسافرین رفته و به روزترین پروتکل های بهداشتی را به انها توضیح می دهد.

روبات "رهال"به چند زیان دنیا مسلط بوده و به مسافرین علاوه بر آموختن نکات اموزشی و آگاهی بخشی در خصوص کرونا ویروس، تأکید می کند تا مراقب فاصله اجتماعی مناسب بوده و آن را در هر مکانی رعایت کنند.
اما بهره گیری از روبات هوشمند برای مقابله با گسترش کرونا در دبی تنها اقدام فناورانه این کشور علیه کووید 19 نیست. چرا که دبی از همان روزهای نخستین شیوع کرونا و آغاز قرنطینه، پهپادهای ضدعفونی‌کننده را روانهٔ آسمان کشور کرد. این پهپادها با باکی پر از مایع ضدعفونی در مدت زمانی برابر 10 تا 15 دقیقه به پرواز درامده و مناطق مختلف را ضدعفونی می کردند.

دبی همچنین برای مقابله با کرونا، یک دروازهٔ هوشمند نیز طراحی کرد. دروازه ای که تب عابرین را اندازه گیری کرده و همزمان با ساخت ابری از قطرات ضدعفونی کننده ، عدم نصب ماسک بهداشتی در افراد را تشخیص داده و در صورت شناسایی فرد بدون ماسک هشدار می داد.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی