اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

تلاش امارات برای انتقال پایگاه آمریکایی «اینجرلیک» از ترکیه به ابوظبی

تلاش امارات برای انتقال پایگاه آمریکایی «اینجرلیک» از ترکیه به ابوظبی

منابع آگاه اعلام کردند ولیعهد ابوظبی با وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برای انتقال پایگاه هوایی «اینجرلیک» آمریکا از ترکیه به امارات رایزنی کرده است.

 به نقل از پایگاه خبری الخلیج الجدید، برخی منابع آگاه از رایزنی «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی با وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برای انتقال پایگاه هوایی «اینجرلیک» آمریکا از ترکیه به امارات متحده عربی خبر دادند.

این منابع آگاه هدف بن زاید از این رایزنی و تلاش برای انتقال پایگاه هوایی آمریکا به ابوظبی را تقویت روابط امارات با آمریکا عنوان کردند.

منابع مذکور همچنین اعلام کردند: تحولات اخیر امارات از جمله امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تحرکات ابوظبی در لیبی و شرق دریای مدیترانه در همین راستا بوده است.

پایگاه الخلیج الجدید نوشت: ام ریکا پیشتر تاکید کرد که واشنگتن به سبب سیاست‌های «نگران کننده» ترکیه، احتمال انتقال نیروهایش را از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه به یک جزیره یونانی بررسی می‌کند.

این سناتور آمریکایی اذعان کرد آمریکا به یونان به عنوان جایگزینی برای انتقال نیرو‌های مستقر در اینجرلیک می‌نگرد. وی افزود روش «تاسف‌باری» که اردوغان در پیش گرفته است، واشنگتن را وا می‌دارد تا همکاری نظامی‌اش با یونان را به ویژه در زمینه حضور نظامی در پایگاه دریایی در جزیره «کرت» تقویت کند.

نیروی هوایی آمریکا از پایگاه هوایی اینجرلیک در استان آدانا در جنوب ترکیه استفاده می‌کند؛ همچنانکه ایستگاه راداری که در منطقه کوراجیک واقع در ملطیه ترکیه مستقر است و بخشی از سامانه پدافند موشکی ناتو محسوب می‌شود را در اختیار دارد.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تهدید کرد دو پایگاه اینجرلیک و کوراجیک را که نیرو‌های آمریکایی در آن حضور دارند در پاسخ به تحریم‌های آمریکا خواهد بست.  / باشگاه خبرنگاران

کپی