اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

خطر مرگ کرونایی بیمارن مبتلا به سرطان را تهدید می‌کند

خطر مرگ کرونایی بیمارن مبتلا به سرطان را تهدید می‌کند

گروهی از محققان در نتیجه مطالعه اخیرشان مدعی شدند؛ برخی از روش‌های درمانی سرطان در صورت ابتلای این بیماران به کووید-۱۹، احتمال مرگ آنها را افزایش می‌دهد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، یافته‌های این مطالعه محققان "دانشگاه سینسیناتی"(University of Cincinnati) که در کنگره مجازی انجمن سرطان شناسی اروپا ۲۰۲۰ ارائه شده است، راه جدیدی را برای درمان‌های ضد سرطانی در بیماران سرطانی مبتلا به کووید-۱۹ ارائه می‌دهد.

دکتر "تریشا وایز دراپر"(Trisha Wise-Draper) سرطان شناس و نویسنده اصلی این مقاله گفت: بیماران مبتلا به سرطان مستعد ابتلا به عفونت ناشی از کووید-۱۹ و عوارض ثانویه آن هستند. میزان بستری شدن این افراد در بیمارستان‌ها بالاتر است و بیش از ۴۰ درصد آنها به نوع وخیم این بیماری مبتلا می‌شوند که این موضوع احتمال مرگ آنها را افزایش می‌دهد.

درمان سرطان در عرض چهار هفته از زمان تشخیص کووید-۱۹، با میزان بالاتری از عوارض همراه بود اما در مورد درمان قبل یا بعد از آن بازه زمانی اطلاعات کمی در دسترس است. در مطالعه قبلی کنسرسیوم سرطان و کووید-۱۹ با آزمایش بر روی گروه کوچکتری از بیماران، متوجه شدیم که چندین عامل از جمله سن، جنسیت، سابقه استعمال سیگار و سایر شرایط سلامتی از جمله سرطان فعال احتمال مرگ را افزایش می‌دهد. اکنون ما در حال بررسی ارتباط بین زمان درمان ضد سرطان و عوارض مرتبط با کووید-۱۹ و همچنین احتمال مرگ بیماران هستیم.

از ۳ هزارو ۶۰۰ بیمار مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته از ۱۲۲ موسسه در سراسر کشور طی این مطالعه، ما دریافتیم که مرگ و میر در بین بیماران سرطانی که یک تا سه ماه قبل از تشخیص کووید-۱۹ تحت درمان بودند بالا بود و این میزان در بیماران تحت درمان با شیمی درمانی /  ایمنی درمانی بالاتر نیز بود.

میزان مرگ و میر به ویژه در کسانی که آنتی بادی‌های مونوکلونال ضد CD۲۰ (که به طور معمول برای تخریب سلول‌های غیر طبیعی B مشترک برای برخی از لنفوم‌ها استفده می‌شود)، یک تا سه ماه قبل از کووید-۱۹ دریافت می‌کردند ، بسیار بالاتر بود.

محققان گفتند: به هر شکل این خبر خوبی برای بیمارانی که با سرطان مبارزه می‌کنند، نیست. استفاده از روشهای درمانی هدفمند به ویژه آنهایی که باعث تضعیف سلول‌های ایمنی بدن می‌شوند در بازه یک تا سه ماه قبل از تشخیص کووید-۱۹ با مرگ و میر بسیار بالا، تا ۵۰ درصد همراه است. ما قبلا گزارش کردیم که ایمنی درمانی برای استفاده در بیماران مبتلا به سرطان و کووید-۱۹ بی خطر است، اما این یافته‌ها اطلاعات بیشتری در مورد درمان‌های ضد سرطانی برای بیماران ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد ایمنی درمانی و مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی با هم، ممکن است منجر به بدتر شدن وضعیت بیمار شود. تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته‌ها نیاز است و ما همچنان به بررسی تأثیر همه گیری این بیماری بر این گروه از بیماران خواهیم پرداخت./ ایسنا

پروتکل‌های جدید برای درمان مبتلایان به سرطان ابلاغ شد

بیماران مبتلا به سرطان در صورت ابتلا به کرونا چقدر زنده می‌مانند؟
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

کپی