اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

بزرگترین مجتمع تولید باتری‌های صنعتی با حضور وزیر دفاع افتتاح شد

بزرگترین مجتمع تولید باتری‌های صنعتی با حضور وزیر دفاع افتتاح شد

بزرگترین مجتمع تولید باتری‌های صنعتی،توربین بادی مقیاس متوسط بومی و چند پروژه مهم راهبردی در حوزه انرژی با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح شد.

امیر سرتیپ حاتمی در آیین بهره برداری از بزرگترین مجتمع تولید باتری‌های صنعتی کشور و رونمایی و بهره برداری از اولین توربین بادی مقیاس متوسط بومی کشور ساخت متخصصان صنعت دفاعی گفت: دشمنان ملت بزرگ ایران اسلامی درصددند با ظالمانه‌ترین تحریم‌ها، معیشت و زندگی عمومی مردم ما را با مشکل و چالش جدی مواجه کنند اما متخصصین صنعت دفاعی با کار و تلاش شبانه‌روزی و با تکیه بر ظرفیت‌های بی‌نظیر داخلی توانستند در حوزه تامین انرژی برای حوزه‌های مختلف صنعتی کشور با افتتاح و  بهره‌برداری از این مجتمع بزرگ و ملی، ظرفیت تولید باتری‌های صنعتی کشور را  به ۱۸۰ میلیون آمپر ساعت در سال افزایش دهند که این دستاورد بزرگ در این شرایط تحریم برای کشور یک افتخار بزرگ محسوب می‌شود. 

وی افزود: با بهره برداری از مجتمع بزرگ تولید باتری‌های صنعتی کشور،  بخش قابل توجهی از نیاز صنایع مهم داخلی از جمله در حوزه‌های مخابراتی، نیروگاهی و پالایشگاهی و ارتباطاتی تأمین شده و با این ظرفیت تولیدی، سالانه از خروج میلیون‌ها دلار ارز جلوگیری خواهد شد.

امیر حاتمی تصریح کرد: با دست‌یابی به این فرآیندها، متخصصین صنعت دفاعی توانستند به دانش فنی پیشرفته طراحی این محصولات دست یابند و از این رهگذر جمهوری اسلامی به توان صادرات باتری‌های صنعتی و ارائه خدمات فنی - مهندسی، افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌های تمام شده، صرفه‌جویی ارزی، ارتقای شاخص‌های کیفی، افزایش و ارتقاء رضایت مشتریان، جلوگیری از واردات عمده محصولات خارجی و در نهایت به روزرسانی فناوری تولید باتری دست می‌یابد.

به گفته وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با افتتاح و بهره برداری از این طرح های صنعتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از یکهزار نفر شغل ایجاد شده است.

افتتاح آزمایشگاه و مرکز تحقیقات باتری‌های صنعتی سرب اسیدی

امیر حاتمی امروز همچنین آزمایشگاه و مرکز تحقیقات باتری‌های صنعتی سرب اسیدی را در سازمان توسعه منابع انرژی (توان) وزارت دفاع افتتاح کرد.

وزیر دفاع این آزمایشگاه و مرکز تحقیقات باتری‌های صنعتی سرب اسیدی را مجهزترین آزمایشگاه کشور دانست که با راه‌اندازی آن امکان طراحی و نمونه سازی انواع باطری‌های صنعتی سرب اسیدی جدید فراهم شده و ارتقای کیفیت محصولات فعلی و بومی‌سازی مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در کشور را میسر می‌سازد. 

وی افزود: در این مرکز تحقیقاتی، خط تولید باتری در اندازه آزمایشگاهی با امکانات کامل نمونه سازی و تست راه‌اندازی شده است که ضمن تسهیل در فرآیند نمونه سازی و تست، ‌ صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها را به دنبال خواهد داشت.

رونمایی  و بهره‌برداری از  اولین توربین بادی مقیاس متوسط در کشور

وزیر دفاع همچنین بصورت تصویری نخستین توربین بادی مقیاس متوسط در کشور را رونمایی کرد.

امیر حاتمی درخصوص طراحی و ساخت اولین توربین بادی مقیاس متوسط ۲۵۰ کیلو واتی بومی کشور توسط متخصصان سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع گفت: اجزای این توربین نسبت به نمونه‌های خارجی کاملا بهینه‌سازی شده و در این توربین قابلیت جانمایی مبدل در درون برج منجر به اشغال فضای کمتر و ارتباط بهتر می‌شود.

وی تغییر منطقه کنترل دوربین از کنترل سرعت به کنترل گشتاور، حذف حسگر سرعت و عملکرد بدون حسگر دوربین و تولید انرژی با بادهایی با سرعت پایین( ۴ متر بر ثانیه) را  از ویژگی‌های این توربین برشمرد./ایرنا

کپی