اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

پرینت سه بعدی دوستدار محیط زیست می شود

پرینت سه بعدی دوستدار محیط زیست می شود
میترا جلیلی خبرنگار

پرینت سه بعدی یکی از راهکارهای فناورانه بشر برای ساخت و تولید محصولات مختلف است که می‌تواند هم در وقت و هم در هزینه صرفه‌جویی کند. یکی از بخش‌هایی که مدت زیادی است مورد توجه قرار گرفته، ساخت و ساز خانه با استفاده از این فناوری است چراکه با کمک آن می‌توان در مدت زمانی کوتاه یک پروژه را با کمترین هزینه به سرانجام رساند. اما حالا دانشمندان از مشکلاتی بر سر راه فناوری پرینت سه بعدی سخن می‌گویند.

برای ساخت خانه توسط این فناوری، از سیمان استفاده می‌شود که چندان دوستدار محیط زیست نیست به همین دلیل هم فعالان این عرصه به‌دنبال جایگزین بوده و خاک‌های بومی مناطق مختلف را مورد استفاده قرار دادند. حدود 8درصد از دی اکسید کربن متصاعد شده در جهان، ناشی از فعالیت کارخانه‌های تولید سیمان است به همین دلیل هم حالا دانشمندان دانشگاه A&M تگزاس راهی سبزتر یافته‌اند.

ازآنجا که خاک رس را به تنهایی نمی‌توان در ساخت و ساز مورد استفاده قرار داد، ماده‌ای غیرسمی با نام کربوکسی متیل آنزیوم کلراید (CTAC) را به آن می‌افزایند تا هم استحکام بیشتری پیدا کند و هم از جذب آب اضافی به این خاک ممانعت شود. ذرات سدیم سیلیکات و فیبرهای سلولزی نیز به این مخلوط اضافه می‌شوند که به خاک کمک می‌کند تا چسبنده‌تر شود به این ترتیب مواد راحت‌تر از نازل‌های دستگاه پرینت سه بعدی خارج می‌شوند و می‌توان با این مواد، به سادگی یک خانه محکم ساخت. به هرحال محققان امیدوارند درآینده یک کیت ابزار ارائه دهند تا مردم بتوانند برای تبدیل خاک محل زندگی خود به خوراک پرینتر سه‌بعدی از آن استفاده کنند.

این یافته نه تنها به نیاز کمتر به سیمان کمک می‌کند بلکه میزان مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه‌ای در نتیجه ساخت و ساز نیز کمتر خواهد شد که این خبر خوشی برای فعالان محیط زیست است. محققان همچنین معتقدند که این تکنولوژی را می‌توان در سیاره‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار داد و فضانوردان درآینده نیازهای خود را با استفاده از خاک ماه یا مریخ برآورده ‌سازند.

کپی