اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

زنگ انتخابات در امریکا زده شد
ساکنان ایالت‌های ویرجینیا، داکوتای جنوبی و وایومینگ از صبح جمعه به وقت این ایالت‌ها و مردم مینه سوتا از دیروز توانستند، با انتخاب بین رأی‌گیری حضوری و رأی‌گیری پستی ، حضور در انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را آغاز کنند. رأی گیری پستی در حالی آغاز شد که پیشتر دونالد ترامپ مخالفت خود را با آن اعلام کرده بود. او معتقد است دموکرات‌ها قصد دارند با این شیوه در انتخابات تقلب کنند. او در حالی این ادعا را مطرح کرده که ترامپ در انتخابات 2016 در مینه سوتا رأی نیاورده بود. خبرها از این ایالت و ویرجینیا نیز حاکی است، مردم استقبال زیادی از این انتخابات کرده‌اند.

 

 

---

مرگ قاضی مشهور امریکایی
قاضی سرشناس دیوان عالی امریکا پس از سال‌ها بیماری سخت در سن 87 سالگی درگذشت. خانم «روث بیدر گینزبرگ»، که از چندی قبل به‌دلیل وخیم شدن سرطان پانکراس در خانه‌اش در واشنگتن بستری شده بود، روز جمعه تسلیم مرگ شد. او یکی از 9 قاضی دیوان عالی و با گرایش لیبرال بود و حالا با مرگ او ممکن است دونالد ترامپ و جمهوریخواهان مجلس سنا درصدد انتصاب یک قاضی محافظه کار برآیند تا ترکیب دیوان عالی به طرز کم سابقه‌ای به نفع جمهوریخواهان شود. در حال حاضر 5 قاضی گرایش محافظه کارانه دارند که دو نفر از آنها پس از حضور ترامپ در کاخ سفید منصوب شده‌اند. براساس گزارش رسانه‌ها، گینزبرگ (آر. بی. جی) دومین قاضی زن تاریخ دیوان عالی بود و مردم او را به‌دلیل فعالیت‌های خاصش نماد جریان لیبرال در عرصه اجتماعی و سیاست امریکا می‌دانستند.سمت قاضی دیوان عالی در امریکا سمتی مادام العمر است و به همین دلیل افزایش شمار قاضی‌هایی با گرایش جمهوریخواه می‌تواند در کار رؤسای جمهوری دموکرات خلل‌هایی ایجاد کند.

 

 

 

---

کشف ردپای عجیب در عربستان
دانشمندان باستان شناس در شمال عربستان ردپای انسانی کشف کردند که به 120 هزار سال قبل باز می‌گردد. آنها می‌گویند، این ردپا نشان می‌دهد، شماری از انسان‌های آن زمان از قاره آفریقا به سمت شرق کوچ کرده و از عربستان که به نظر می‌رسد در آن ایام سرسبزتر بوده است، عبور کرده‌اند.

 

 

 

---

تایوان در برابر چین
پرواز جنگنده‌های چین بر فراز جزیره تایوان در دومین روز متوالی، نیروی هوایی این منطقه را به حال آماده باش درآورد. این شرایط در حالی پیش آمده که جمعی از مقامات عالیرتبه امریکا و تایوان برای بزرگداشت «لی تنگ هویی»، رئیس جمهوری آزادیخواه این جزیره استقلال طلب گردهم آمده بودند.

 

 

---

آمار قربانیان در آستانه یک میلیون نفر
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 30 میلیون و 721 هزار و 66 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 956 هزار و 915 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 6 میلیون و 925 هزار و 941 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 203 هزار و 171 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 5 میلیون و 308 هزار و 14 مبتلا و 85 هزار و 625 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 497 هزار و 434 نفر مبتلا و 135 هزار و 857 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 97 هزار و 251 مبتلا و 19 هزار و 339 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 756 هزار و 412 مورد ابتلا و 31 هزار و 283 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.

کپی