اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
مصرف شیشه ابتلا به کرونا را 3 برابر و مصرف الکل 12 برابر می‌کند

معتادان به شیشه و الکل کرونا می‌گیرند

معتادان به شیشه و الکل کرونا می‌گیرند

رئیس کمیته پژوهش انجمن صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور اعلام کرد که مصرف شیشه شانس ابتلا به ویروس کرونا را ۳ برابر، الکل ۱۲.۲ برابر و داروهای آرام‌بخش و خواب آور ۱.۶ برابر افزایش می‌دهد.

 محمدهادی فرحزادی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به پژوهشی تحت عنوان «بررسی مقایسه‌ای وضعیت مصرف دخانیات و مواد اعتیادآور در بین بیماران کووید 19 و بیماران عادی» اظهار کرد: در این مطالعه ۶۳۰ بیمار مبتلا به عفونت کرونا ویروس و ۶۴۷ بیمار بستری در سایر بخش‌ها که تشخیص این عفونت را نداشتند با پرسشنامه بین‌المللی ASSIST از نظر مصرف مواد اعتیاد آور و دخانیات مقایسه شدند.
به گفته فرحزادی، همچنین مصرف مواد اعتیادآور و دخانیات شانس نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیماران کووید۱۹ را نیز افزایش می‌دهد.
رئیس کمیته پژوهش انجمن صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور با اشاره به اینکه مصرف مواد اعتیادآور و دخانیات شانس مرگ و میر در بیماران کووید۱۹ را نیز افزایش می‌دهد، افزود: هنگام مصرف مواد تدخینی دود وارد ریه می‌شود و باعث کاهش ظرفیت عملکردی ریه خواهد شد، در این زمان توان ریه در برابر بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های ویروسی کاهش می‌یابد و به همین دلیل شانس ابتلا به بیماری‌های ویروسی نیز بیشتر می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به دیگر نتایج این پژوهش گفت: مصرف مواد و دخانیات نیز در پاتوق‌ها و به صورت دسته جمعی شانس ابتلا به کووید۱۹ را افزایش می‌دهد،در واقع معتادانی که با دیگر معتادان به صورت مشترک مواد مخدر را مصرف می‌کنند و در محیط بسته‌ای قرار می‌گیرند، فاصله اجتماعی را نه تنها رعایت نمی‌کنند بلکه از وسایل مشترکی نیز برای مصرف مواد استفاده می‌کنند؛ آنها هنگام مصرف با دم و بازدمی که دارند شانس انتقال ویروس را افزایش می‌دهند.
بنابر اظهارات فرحزادی همچنین مصرف مواد و دخانیات شانس مثبت شدن آزمایش Pcr بیماران مبتلا به ‌19-COVID را نیز کاهش می‌دهد. 
وی با بیان اینکه آزمایش pcr آزمایش تشخیصی ویروس کرونا است که از طریق نمونه‌برداری از حلق انجام می‌شود، یادآور شد: در حالت عادی از ۱۰۰ نفری که کرونا مثبت هستند تست pcr 60 نفر از آنها مثبت می‌شود؛ یعنی جواب تست ۴۰ نفر از آنها منفی کاذب است؛ این درحالی‌ است که مصرف مواد، احتمال منفی بودن کاذب تست pcr را افزایش می‌دهد و این یعنی در تشخیص کرونا در بیماران مصرف کننده مواد مشکلات بیشتری وجود دارد.
 
کپی