اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

علت وضعیت قرمز کرونایی در بندرگز پس از ۷ ماه/تست کرونای یکی از معلمان مثبت شد

علت وضعیت قرمز کرونایی در بندرگز پس از ۷ ماه/تست کرونای یکی از معلمان مثبت شد

از زمان شیوع کرونا در استان گلستان شهرستان بندرگز وضعیت نگران‌کننده‌ای داشت و پس از تقسیم‌بندی شهرها براساس جمعیت مبتلایان، این شهرستان همواره در وضعیت قرمز کرونایی به سر می‌بَرد.

عبدالرضا فاضل ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا و در پاسخ به این پرسش که چرا شهرستان بندرگز چندین ماه در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد، اظهار داشت: متاسفانه از آغاز پیک دوم کرونا در گلستان شاهد وضعیت قرمز بندرگز بودیم، تیم‌های تخصصی معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی چندین بار از این شهرستان بازدید داشتند.

وی افزود: عدم رعایت پروتکل‌ها در بندرگز موجب شده تعداد بیماران بستری نسبت به شاخص جمعیت این شهرستان بیشتر باشند، در بندرگز با جمعیت حدود 50 هزار نفر اگر روزانه دو تا سه بیمار کرونایی بستری شوند در وضعیت قرمز باقی خواهد ماند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: متاسفانه پیک سوم کرونا در برخی استان‌های کشور مانند قم، تهران، اصفهان، گیلان، مازندران و آذربایجان شرقی آغاز شده و هفته گذشته تعداد مبتلایان در برخی از این استان‌ها 10 برابر شده است.

وی افزود: این اتفاق هشداری برای گلستان است و به احتمال زیاد در استان هم پیک سوم کرونا را تجربه خواهیم کرد و نیاز است در این زمینه برخورد جدی‌تری داشته باشیم.

فاضل با بیان اینکه در حال حاضر شرایط آرامی در استان داریم، گفت: با وجود هشدارهای مختلف در برخی موارد مانند مراسم عمامه‌گذاری در دو شهرستان و حضور مسافران در محور ناهارخوران گرگان، پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هر گاه پس از ایجاد آرامش، محدودیت‌ها را برداشتیم شاهد پیک کرونا در گلستان بودیم و از مردم شریف استان خواهشمندم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا شرایط بدی را تجربه نکنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به وضعیت زرد کرونا در استان گفت: دو هفته قبل پیک دوم در گلستان به پایان رسید و استان ما در پیک‌های اول و دوم جزو نخستین استان‌ها بود اما هنوز درگیر پیک سوم نشده‌ایم.

فاضل افزود: ممکن است طی سه هفته آینده و اواخر مهرماه پیک سوم در گلستان اتفاق بیفتد و باید برنامه‌ریزی کنیم که پروتکل‌های بهداشتی در برنامه‌ها و اماکن مختلف رعایت شود.

وی ادامه داد: وظیفه دانشگاه علوم پزشکی و رسانه‌ها این است که هدفمند پیش برویم تا پیک سوم در گلستان رخ ندهد، زیرا ممکن است کنترل پیک سوم مانند پیک اول بسیار سخت و از توانایی ذهنی و جسمی مردم و کادر درمان خارج باشد.

فاضل با اشاره به بازگشایی مدارس بیان داشت: از زمان بازگشایی مدارس تا به امروز خوشبختانه موردی از ابتلا به کرونا در دانش آموزان استان نداشتیم و فقط سه مورد مشکوک بودند که خوشبختانه رد شد، البته تست مثبت کرونا یکی از معلمان گلستانی گزارش شده و در همان مدرسه تدابیر در نظر گرفتیم و پروتکل‌ها رعایت شد.

وی با بیان اینکه احتمال همزمانی کرونا و آنفلوانزا وجود دارد، گفت: به طور قطع تحریم‌ها در واردات واکسن آنفلوانزا تاثیرگذار است اما دولت 16 میلیون واکسن سفارش داده و طی دو هفته آینده درصدی از این واکسن وارد کشور خواهد شد.

فاضل ادامه داد: افراد بالای 60 سال و کودکان، گروه‌های پرخطر با بیماری زمینه‌ای، افرادی دارای بیماری تنفسی و کادر درمان در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند، واکسن آنفلوانزا به صورت سهمیه‌ای به استان‌ها واگذار می‌شود و در داروخانه‌ها هم توزیع خواهد شد که با ارائه کارت ملی و پرونده پزشکی بیماری زمینه‌ای، واکسن آنفلوانزا در اختیار قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا اواسط تا اواخر شهریور بود که گذشت و امیدواریم واکسن هر چه زودتر وارد کشور شود تا جلوی بیماری آنفلوانزا را بگیریم./ تسنیم

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی