اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

مکرون از ترکیه خواست به گفت‌وگو رو بیاورد

مکرون از ترکیه خواست به گفت‌وگو رو بیاورد

رئیس جمهور فرانسه که چندی پیش تهدید به تحریم ترکیه کرده و از اتحادیه اروپا خواستار ایستادگی علیه آنکارا شده بود، حالا از ترکیه خواسته به یک "گفتگوی مسئولانه" درباره شرق مدیترانه روی آورد.

 به نقل از خبرگزاری آناتولی، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در توئیتی به زبان ترکی نوشت: ما در آژاکسیو (نام جزیره‌ای فرانسوی در دریای مدیترانه) پیامی روشن به ترکیه فرستادیم، بیایید یک گفتگوی مسئولانه را با حسن نیت و بدون ساده لوحی دوباره شروع کنیم. این همچنین درخواست پارلمان اروپا هم هست. به نظر می‌رسد که شنیده شده است. بیایید به حرکت ادامه دهیم.

روز جمعه ترکیه، مکرون را متهم کرد به اینکه آتش را در شرق مدیترانه شعله ور می‌سازد و کار را برای حل مشکلات سخت تر می‌کند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه با کانال چهار تلویزیون انگلیس گفت، رئیس جمهور فرانسه تلاش دارد نقش ناپلئون را که دو قرن پیش مرده، بر عهده بگیرد اما ماکرون به اندازه کافی برای این نقش قوی نیست.

آکار خاطر نشان کرد، ماکرون تلاش دارد با نقش پیدا کردن در شرق مدیترانه روی مشکلاتش در فرانسه سرپوش بگذارد.

او عنوان کرد، ترکیه از حقوق و منافعش دفاع می‌کند و حدود ۲۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی با شرق مدیترانه دارد.

آکار ادامه داد، اتحادیه اروپا نقشی در حل مشکل ایفا نمیکند و تبدیل به بخشی از بن بست شده است در حالی که اختیاری برای تعیین یا تغییر قوانین یا ترسیم مرز در شرق مدیترانه ندارد.  / ایسنا

کپی