اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹

مادورو: پمپئو در سفر آمریکای لاتین دست خالی ماند

مادورو: پمپئو در سفر آمریکای لاتین دست خالی ماند

رئیس جمهوری ونزوئلا در واکنش به سفر تحریک‌آمیز وزیر امور خارجه آمریکا به برخی کشورهای آمریکای لاتین در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور، تمامی تلاش‌ها و توطئه‌های واشنگتن برای بی‌ثبات کردن انتخابات این کشور و راه‌اندازی جنگ علیه کاراکاس را شکست‌خورده خواند.

 «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در سخنرانی دیروز خود (جمعه) در حاشیه ۱۵ سالگی ستاد فرماندهی عملیات راهبردی نیروهای مسلح بولیواری، در محل پایگاه کاراکاس گفت: پمپئو در فراخوانی کشورهای آمریکای جنوبی به جنگ علیه ونزوئلا در تمام منطقه شکست خورده است.

مادورو سپس خطاب به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هشدار داد: مایک پمپئو، نه تو و نه هزاران پمپئو مثل تو نخواهید توانست علیه ونزوئلا جنگ به راه اندازید!

انتخابات پارلمانی ونزوئلا کمتر از دو ماه دیگر (۶ دسامبر برابر با ۱۶ آذر) برگزار خواهد شد و برخی رهبران مخالف که این انتخابات را تحریم کرده بودند، با مشاهده ادامه استقرار دولت مادورو در راس قدرت، در تصمیم خود تجدیدنظر کرده و برای شرکت در انتخابات ابراز تمایل کرده‌اند. 

سفر پمپئو به برخی کشورهای منطقه از جمله به شهر بوآ ویستای برزیل در مرز ونزوئلا، در آستانه برگزاری انتخابات ونزوئلا می‌تواند حامل پیام های مهمی برای رهبران مخالف در جهت ایجاد ناآرامی و جلوگیری از انتخابات سالم و آزاد در این کشور باشد.

در همین راستا رئیس جمهوری ونزوئلا با بیان اینکه سفر مایک پمپئو با هدف جنگ علیه ونزوئلا انجام می شود، تاکید کرد: او در تلاش هایش برای همراه کردن دولت های این قاره در جنگ علیه ونزوئلا ناکام مانده و آمریکا با این اقدامات نخواهد توانست انتخابات مجلس ونزوئلا را متوقف سازد و مردم ونزوئلا با حضور در پای صندوق های رأی این را ثابت خواهند کرد.

مادورو در ادامه خاطرنشان کرد: کاخ سفید با هماهنگی این اقدامات به دنبال ایجاد بی ثباتی در میان مردم ونزوئلا است تا انتخابات عادلانه سال جاری را به رسمیت نشناسد اما ملت سیمون بولیوار قاطعانه مقاومت می کند و همواره برای مقابله با هرگونه اقدام تهاجمی به سرزمین بولیواری آماده است.

رئیس جمهوری ونزوئلا با اشاره به اینکه ونزوئلا در شرایط دشواری به سر می‌برد، به مردم هشدار داد: در حالی که ملت ونزوئلا به سوی انسجام و صلح قدم برمی دارد بسیاری با اظهارات سخیف و احمقانه درصدد تزریق ناامیدی و ایجاد خشونت در کشور هستند. آمریکا و  بخشی از راست گراهای افراطی وابسته به آنها برای برهم زدن صلح و آرامش ونزوئلا به ویژه در ماه‌های اخیر منتهی به انتخابات پارلمانی این کشور برنامه‌ خرابکاری خود را فعال کرده‌اند،  اما این نشانگر آن است که آنها در مرحله ناکامی هستند.

مادورو همچنین با اشاره به بازداشت یک جاسوس آمریکایی عضو سازمان سیا، در هفته گذشته در نزدیک پالایشگاهی در ونزوئلا، تصریح کرد: این جاسوس حرفه ای حاضر در جنگ عراق، اعتراف کرد که در حین عملیات خرابکارانه و دادن اطلاعات مهم داخلی ونزوئلا، او را دستگیر کرده ایم.

رئیس جمهوری بولیواری در پایگاه فرماندهی عملیات راهبردی نیروهای مسلح بولیواری، با ترغیب بیش از ۴ میلیون عضو داوطلب برای آمادگی در جهت مقابله و خنثی کردن برنامه های تروریستی اضافه کرد: در روزهای آینده اسناد تازه تری درباره این حملات ارائه خواهد شد.

این اظهارات مادورو، یک روز پس از سفر وزیر خارجه آمریکا در حالی انجام می شود که انتقادات بسیاری پیرامون سفر مایک پمپئو با ماهیت جنگ طلبانه و مداخله جویانه به راه افتاده است.

این مقام آمریکایی در سفر سه روزه خود از پنج شنبه (۱۷ سپتامبر) به کشورهای همسایه ونزوئلا، در اولین بخش از سفر خود از سورینام و گویان بازدید کرده و طی یک سخنرانی در گویان خواستار برکناری رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا از قدرت شده است. انتظار می رود پمپئو در سومین روز از سفر خود در کلمبیا با ایوان دوکه رئیس جمهوری این کشور نیز برنامه کاری اش علیه ونزوئلا را پیش ببرد.

آمریکا به همراه حدود ۵۰ کشور دیگر،  نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ ونزوئلا که به پیروزی دوباره مادورو انجامید را نپذیرفته‌اند و «خوان گوایدو» رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند.
مادورو از حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا و همچنین از حمایت کشورهایی همچون چین و روسیه برخوردار است.  / ایرنا

کپی