اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

معامله ۲۶ میلیارد دلاری تسلیحاتی قطر با آمریکا

معامله ۲۶ میلیارد دلاری تسلیحاتی قطر با آمریکا

آمریکا و قطر در راستای مذاکرات استراتژیک خود در واشنگتن درباره ارتقای پایگاه العدید در دوحه و معامله تسلیحاتی به ارزش ۲۶ میلیارد دلار گفتگو کردند.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، آمریکا و قطر در پایان دور سوم مذاکرات استراتژیک خود در واشنگتن بر پایبندی‌شان به بیانیه مشترک درباره همکاری امنیتی برای تقویت صلح، امنیت و مبارزه با تروریسم تأکید کردند.

در این بیانیه آمده است: هیئت آمریکا طرحی برای ارتقای توانایی‌های عملیاتی پایگاه هوایی العدید در دوحه ارائه کرد و از اقدام قطر در نوسازی تأسیسات حیاتی و زیرساخت این پایگاه قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است: دو دولت به ادامه مذاکرات درباره تقویت حضور دائم در قطر پایبند هستند. همچنین تغییراتی برای سازگار کردن عملیات با معیارهای ناتو در آینده انجام خواهد شد که موجب افزایش توانایی‌های نیروهای آمریکایی و دیگر نیروها در پایگاه العدید می‌شود.

دو طرف درباره معامله فروش سلاح به ارزش ۲۶ میلیارد دلار برای تقویت توانایی‌ها و امکانات نیروهای مسلح قطر نیز بحث و گفتگو کردند.

در بیانیه مشترک دو طرف آمده است: این برنامه سنگ بنای همکاری امنیتی بین نیروهای آمریکایی و قطری است.

دور سوم مذاکرات استراتژیک دوحه و واشنگتن از ۱۴ سپتامبر آغاز شد. این مذاکرات با ریاست مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر برگزار شد.  / ایسنا

کپی