اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

سه امتیاز امریکا به کره‌شمالی

سه امتیاز امریکا به کره‌شمالی
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی

ترامپ که نتوانسته بود در طول پرواز به اندازه کافی بخوابد، خسته‌تر از قبل به‌ نظر می‌رسید ولی غرق تماشای پوشش رسانه‌ای ورود رهبر کره‌شمالی به سنگاپور بود و احتمالاً به این فکر می‌کرد که رسانه‌ها ورود وی را چگونه منعکس خواهند کرد.

ما در ساعات اولیه یکشنبه شب وارد سنگاپور شدیم و ترامپ گفت که نمی‌خواهد برای دیدار با کیم جونگ اون تا روز سه‌شنبه (که از پیش تعیین شده بود) صبر کند. او دوست داشت این دیدار روز دوشنبه انجام شود و من هم موافق این تغییر بودم هرچند که زمان‌بندی ما از قبل برای آماده کردن رئیس جمهوری و همچنین رفع خستگی وی از پرواز طولانی قبل از رودررو شدن با کیم، تعیین شده بود. هر چقدر کمتر در سنگاپور می‌ماندیم، زمان کمتری برای امتیاز دادن صرف می‌کردیم. اگر ما می‌توانستیم بدون یک فاجعه کامل از سنگاپور فرار کنیم، شاید می‌توانستیم مجدداً روند تحولات را به مسیر اصلی و درست خود برگردانیم. ترامپ روز دوشنبه با «لی سیین لونگ» نخست‌وزیر سنگاپور در کاخ «ایستانا» دیدار و گفت‌و‌گو کرد. این کاخ در گذشته محل استقرار فرمانداران بریتانیایی بود که حالا به دفتر و سکونتگاه اصلی نخست‌وزیر تبدیل شده است. من و پمپئو همراه ترامپ سوار «هیولا» (اسم غیررسمی لیموزین سیاه رنگ رئیس جمهوری امریکا) شدیم و متوجه شدم که رئیس جمهوری بی‌حوصله و ناراحت است. ترامپ فکر می‌کرد که دیدار با کیم بی‌نتیجه و شکست خورده خواهد بود و علت این ناکامی را به اعمال فشار چین نسبت می‌داد. در کاخ ایستانا ابتدا لی و ترامپ ملاقاتی دونفره داشتند و سپس دو طرف به‌همراه هیأت هایشان در یک ناهار کاری مشترک به میزبانی نخست‌وزیر شرکت کردند. بالاک ریشنان وزیر خارجه سنگاپور که به‌تازگی برای انجام هماهنگی‌های لازم در خصوص دیدار ترامپ – کیم به پیونگ یانگ سفر کرده بود، گفت: کره شمالی از نظر اقتصادی آسیب پذیر نیست و اکنون یک کشور دارای تسلیحات هسته‌ای به‌شمار می‌رود. ترامپ در پاسخ گفت: من برای این دیدار کوتاه، راهی طولانی را آمده ام. بالاک ریشنان افزود: امریکا پیشاپیش سه امتیاز را داده است: اول نفس دیدار با رهبر کره شمالی، امتیازی که همه جز ترامپ آن را تأیید می‌کنند. دوم دشوار شدن بازگشت به‌ سیاست «فشار حداکثری» که باز برای هر کس غیر از ترامپ کاملاً واضح است. سوم موضوع غفلت از چین، چون همه ما روی کره‌شمالی متمرکز شده‌ایم در حالی که بازی راهبردی واقعی با چین است. صحبت‌های وزیر خارجه سنگاپور منطقی و قانع کننده بود و قطعاً ترامپ نمی‌توانست از شنیدن هیچ یک از این حرف‌ها خوشحال باشد.

بعد از ناهار به هتل برگشتیم و پمپئو ما را در جریان آخرین وضعیت مذاکره با کره شمالی که به گفته وی به بن‌بست رسیده بود، قرار داد. ترامپ گفت: «این یک مانور تبلیغاتی در حوزه روابط عمومی است» و این، نوعِ نگاه رئیس جمهوری امریکا به کل اجلاس سران بود. کلی به من گفت در جریان دیداری که ترامپ با کارکنان سفارت امریکا در سنگاپور داشت، فضا به گونه‌ای بود که گویی او آماده است مذاکرات را ترک کند تا نسبت به کیم جونگ اون پیشدستی کرده باشد. خوشحال و تا حدی امیدوار شدم که شاید بتوانیم از یک امتیازدهی بزرگ به کره‌شمالی جلوگیری کنیم. بعد از دیدار با کارکنان سفارت، ترامپ به سارا سندرز سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، کلی و من گفت که آماده است یک بیانیه بی‌محتوا را در مورد اجلاس سران امضا و اعلام پیروزی کند و بلافاصله از سنگاپور خارج شود. ترامپ گله داشت که کیم به منظور تحت فشار قراردادن ما با چینی‌ها و روس‌ها مذاکره می‌کند ولی مهم نیست، هر اتفاقی بیفتد اجلاس سنگاپور یک موفقیت برای ما خواهد بود. «ما باید تحریم‌های بیشتری علیه چین وضع کنیم تا مجبور شود مرزها را باز کند. کیم آدم دروغگویی است و ما می‌توانیم تا روز جمعه بیش از 300 نوع تحریم جدید بر آنها تحمیل کنیم.» این اظهارات دوباره سیستم پشتیبانی و لجستیک ما را دچار اغتشاش و بی‌نظمی می‌کرد (البته از زمان ترک کانادا لجستیک ما هنوز چندان هم نظم پیدا نکرده بود). من و کلی تصمیم گرفتیم که بررسی‌های بیشتری انجام دهیم و با پیشنهادهای جدید نزد رئیس جمهوری برگردیم. در این فاصله ترامپ با مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی تلفنی صحبت کرد. وی همچنان خواستار این بود که به سنگاپور بیاید. تصورم این بود که باید تاکنون برای او هم روشن شده باشد که نشست سه‌جانبه‌ای (با حضور امریکا و دو کره) در سنگاپور در کار نخواهد بود. ما ویدیویی با عنوان «رستگاری» را که توسط کارکنان شورای امنیت ملی و دیگران برای تطمیع رهبر کره شمالی ساخته شده بود برای ترامپ نمایش دادیم، این ویدیو نشان می‌داد که اگر کره شمالی برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را کنار بگذارد، می‌تواند به چه پیشرفت‌ها و موفقیت‌های بزرگی در زمینه‌های اقتصادی نائل آید. ترامپ موافقت کرد که این ویدیو را روز سه‌شنبه به کیم نشان بدهد (ترامپ این ویدیو را در کنفرانس خبری پایانی خود هم برای خبرنگاران نمایش داد).  / ایران

کپی