اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

هشدار روسیه به آمریکا برای مداخله در بلاروس

هشدار روسیه به آمریکا برای مداخله در بلاروس

معاون وزیر امور خارجه روسیه به واشنگتن نسبت به مداخله در امور داخلی بلاروس هشدار داد و گفت: هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی بلاروس و تلاش برای بی ثبات کردن این کشور و تحمیل میانجی گری خارجی بر بلاروس، غیرقابل قبول است.

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، امروز (پنجشنبه) «جان سالیوان» سفیر آمریکا در مسکو با «آندره رودنکو» معاون وزیر خارجه روسیه تماس تلفنی گرفت و دو طرف درخصوص آخرین رویدادهای بلاروس و روند حل و فصل مناقشه قره باغ گفت وگو کردند.

طرف روسی خاطرنشان کرد که هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی بلاروس و تلاش برای بی ثبات کردن این کشور و تحمیل میانجی گری خارجی بر بلاروس، غیرقابل قبول است.

معاون وزیر خارجه روسیه به دورنمای خوب ابتکار اجرای اصلاحات در قانون اساسی بلاروس اشاره و تصریح کرد که این ابتکار برای آزادتر کردن سیستم سیاسی بلاروس با جذب نمایندگان جامعه مدنی و محافل کارگری و تجاری در آن هدف گیری شده است.

انتخابات جنجالی بلاروس ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و تنها ساعاتی پس از رای گیری، اعلام شد لوکاشنکو برای ششمین بار پیاپی با کسب ۸۰ درصد آرا رییس جمهور شده است.

مخالفانی که هفته ها پیش از انتخابات دست به اعتراض زده بودند، با شنیدن نتایج انتخابات خشمگین شدند و به خیابان ها آمدند اعتراضاتی که تا امروز ادامه داشته است هر چند بسیاری از معترضین بازداشت شده اند.

روسیه از این انتخابات حمایت کرده و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که در صورت بی ثبات شدن اوضاع بلاروس، مسکو به حکومت بلاروس به عنوان همپیمان خود کمک خواهد کرد.

/ایرنا 

کپی