اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

نگرانی دوحه و واشنگتن درباره تاثیرات مخرب بحران شورای همکاری خلیج فارس

نگرانی دوحه و واشنگتن درباره تاثیرات مخرب بحران شورای همکاری خلیج فارس

قطر و آمریکا نگرانی خود را از تاثیرات مخرب امنیتی و اقتصادی بحران شورای همکاری خلیج فارس بر منطقه ابراز داشتند.

به نقل از خبرگزاری رسمی قطر (قنا)، قطر و آمریکا در پایان سومین گفت‌وگوی استراتژیک خود که به مدت سه روز در واشنگتن، پایتخت آمریکا ادامه داشت، در بیانیه مشترکی ضمن ابراز نگرانی نسبت به اثرات مخرب امنیتی، اقتصادی و اجتماعی بحران منطقه خلیج فارس بر منطقه، تاکید کردند که شورای همکاری خلیج فارس باید قدرتمند و متحد باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: قطر از آمریکا بابت حمایتش از میانجیگری کویت برای حل بحران مستمر منطقه خلیج فارس که بر اساس احترام به حاکمیت و استقلال قطر انجام می‌شود، تقدیر و تشکر کرد.

طبق این بیانیه، دو طرف استفاده از راهکارهای دیپلماتیک برای رفع تنش‌های فعلی در خاور دور و خاورمیانه، اهمیت گفت‌وگو و نیز دیپلماسی کاهش تنش را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

همچنین در این گفت‌وگوها به اقدامات مشترک دو کشور برای شکست داعش، برقراری صلح و پایان دادن به درگیری‌ها در لیبی، سوریه و یمن، تحولات سیاسی عراق و فرصت‌های دستیابی به راه‌حلی برای درگیری‌های دو طرف فلسطینی و اسرائیلی از طریق گفت‌وگو پرداخته شد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه آمریکا میزبان عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات بود و ضمن تبریک به مناسب عادی سازی روابط با اشغالگران اسرائیلی به بررسی پایان اختلافات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پرداخت.

آنها ضمن بر تقویت روابط دوجانبه تاکید کردند.

پامپئو در این دیدار بر لزوم پایان دادن به اختلافات بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد.

/ایسنا

کپی