اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کرملین: بلاروس از مسکو درخواست کمک نکرده است

کرملین: بلاروس از مسکو درخواست کمک نکرده است

سخنگوی کرملین اعلام کرد رئیس جمهور بلاروس در دیدار با همتای روس خود در سوچی از او درخواست کمک نکرد.

به گزارش روسیا الیوم، سخنگوی کرملین امروز اعلام کرد الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، که سه روز پیش در سوچی صورت گرفت هیچ گونه درخواست کمکی نکرده است.

این سخنگو تاکید کرد لوکاشینکو درخواستی از همتای روسی خود درباره ارسال سلاح‌های جدید روسیه به بلاروس ارائه نکرده است.
در همین زمینه لوکاشینکو هم وجود انقلاب در کشور را تکذیب کرد و گفت بلاروس در دهه نود قرن گذشته هم شاهد حوادث مشابهی بود.

این در حالی است که «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، در مینسک پایتخت بلاروس با مسئولان این کشور و در راس آن‌ها با لوکاشینکو گفتگو‌هایی درباره همکاری نظامی میان دو کشور داشته است.

سفر شویگو به بلاروس همزمان با رزمایش‌های مشترک روسیه و بلاروس در جنوب غربی این کشور صورت گرفت.

بیش از یک ماه است که اعتراضات در بلاروس به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در جریان است. انتخابات در این کشور ۹ اوت برگزار شد و در آن الکساندر لوکاشنکو با ۸۰ درصد آرا پیروز اعلام شد. اما عده‌ای به ویژه «سوتلانا تیخانوفسکیا»، رقیب اصلی لوکاشنکو و سران مخالفان این نتیجه را نپذیرفتند و اعلام کردند در این انتخابات تقلب گسترده صورت گرفته است. بلافاصله کشور‌های غربی از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا نیز صحت انتخابات بلاروس را زیر سوال بردند و آن را متقلبانه اعلام کردند.

اما لوکاشنکو ضمن رد اتهام تقلب انتخاباتی، تاکید کرده است معترضان از خارج از کشور حمایت می‌شوند. او معتقد است که آمریکا در پس همه این اعتراضات قرار دارد و به دنبال وقوع انقلاب رنگی در بلاروس است.  / باشگاه خبرنگاران

کپی