اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

عربستان از یک شرکت اسرائیلی برای هک تلفن‌ها کمک گرفت

عربستان از یک شرکت اسرائیلی برای هک تلفن‌ها کمک گرفت

یک سایت عبری زبان فاش کرد، عربستان سال گذشته برای هک تلفن‌ها از یک شرکت اسرائیلی کمک گرفت.

 سایت عبری زبان "مارکر" که مکمل اقتصادی روزنامه عبری زبان "هاآرتص" است، اعلام کرد: نماینده‌ای از شرکت اسرائیلی Cellebrite متخصص اطلاعات دیجیتال نوامبر ۲۰۱۹ وارد شهر ریاض عربستان شد.

طبق گزارش سایت مارکر، این نماینده برای هک تلفنی که در اختیار وزارت دادگستری عربستان بود، در یک پرواز مسافربری از مبدا لندن وارد فرودگاه ملک خالد در ریاض شد.

این شرکت اسرائیلی از مسؤولان عربستانی خواسته بود، یک کارمند دولتی برای استقبال از نماینده این شرکت در فرودگاه حضور یابد و به او اجازه ورود به شهر بدون مهر شدن گذرنامه، بازرسی و یا بررسی دستگاه‌های الکترونیک همراهش داده شود.

سایت مارکر در ادامه اعلام کرد، توافق شد این هکر اسرائیلی به اتاقی در یک هتل منتقل شود و مسؤولان عربستانی نیز تعهد دادند در داخل این اتاق دوربین کار نگذارند، در همین اتاق کار هک تلفن انجام شد و اطلاعات از تلفن منتقل شده و این هکر به فرودگاه منتقل و به لندن بازگردانده شد.

این سایت عبری گزارش داد، نماینده شرکت اسرائیلی یک تلفن سامسونگ مدل S۱۰ را به درخواست دفتر دادستان کل عربستان در ریاض هک کرد.

سایت مارکر به نتیجه‌ای درباره مالک این تلفن نرسید و اعلام کرد که احتمالا شرکت اسرائیلی نیز اطلاعی در این خصوص نداشته است.

مسؤولان عربستانی هنوز واکنشی نسبت به این گزارش نداشته‌اند.

Cellebrite تنها شرکت اسرائیلی نیست که خدمات هک و یا سایر خدمات الکترونیک به عربستان می‌دهد اما احتمالا تنها شرکتی است که این کار را بدون نظارت وزارت جنگ رژیم صهیونیستی انجام می‌دهد.

طبق گزارش سایت مارکر، این شرکت حدود یک سال قبل از این هک نیز با عربستان در ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار این کشور در استانبول در تاریخ دوم اکتبر ۲۰۱۸ همکاری داشته است. در آن مقطع زمانی شرکت سایبری NSO اسرائیل متهم شد که به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در هک تلفن‌های همراه کمک کرده است اما این شرکت اتهام‌ها علیه‌اش درباره دست داشتن در ترور خاشقجی را تکذیب کرد اما به ارائه خدمات الکترونیک به عربستانی‌ها ادامه داد.  / ایسنا

کپی