اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

تاکید طالبان بر برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی بر اساس توافقنامه قطر

تاکید طالبان بر برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی بر اساس توافقنامه قطر

برخی رسانه‌ها در افغانستان خبر دادند که طالبان برای پیشبرد مذاکرات بین‌الافغانی بر اساس و شیوه توافقنامه گذشته این گروه با آمریکا تاکید دارند.

تیم مذاکره کننده طالبان تلاش می‌کند که بر اساس توافقنامه چندی قبل این گروه با آمریکا در دوحه، مذاکرات کنونی بین‌الافغانی را به پیش ببرد.

برخی منابع به اطلاعات روز گفته‌اند که این خواسته طالبان یکی از دلایلی است که باعث تأخیر نهایی شدن دستور کار و تقسیم اوقات مذاکرات صلح قطر شده است.

قرار بود که طی روزهای ابتدایی گروههای تماس دولت افغانستان و طالبان، دستور کار و تقسیم اوقات مذاکرات بین الافغانی در قطر نهایی شود و بررسی موضوعات نیز آغاز شوداما منابع می‌گویند که خواست طالبان برای پیشبر مذاکرات براساس توافقنامه آمریکا و طالبان باعث شده که این کار انجام نشود.

مذاکرات صلح افغانستان روز شنبه هفته‌ جاری بطور رسمی در دوحه گشایش یافت. از آن زمان تا کنون دو نشست عمومی بین تیم‌های مذاکره کننده دولت و طالبان برگزار شده است.

در نشست نخست که در پایان روز گشایش مذاکرات صلح برگزار شد، دو طرف گروه‌های تماس‌ را تعیین کردند.

نشست دومی نیز روز گذشته برگزار شد و در آن درباره برخی از اصول و دستورکار جریان مذاکرات و تقسیم‌اوقات مذاکرات بحث شد، اما نهایی‌سازی شیوه‌ها به نشست بعدی موکول شد.  / تسنیم

کپی