اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

گلدان‌های طبیعی با بوته هایی عجیب را در شرق کرمان ببینید

گلدان‌های طبیعی با بوته هایی عجیب را در شرق کرمان ببینید

در شرقی‌ترین نقطه کرمان در عمق کویر بزرگترین گلدان های طبیعی قرار گرفته اند که زیستگاه گونه های مختلف جانوری شده اند.

نبکا‌ها عارضه‌های طبیعی هستند که بر اثر فرسایش باد و باران به وجود می‌آیند و شهرستان ریگان بزرگترین رویشگاه گلدان‌های طبیعی یا همان نبکاها در کشور است.

این عارضه‌ها نوعی همزیستی آب، باد و گیاه محسوب می‌شود که پس از رویش گیاه بر روی یک سطح هموار و در طول سال‌های متمادی و وزش باد، خاک اطراف گیاه دچار افزایش ارتفاع می‌شود، اما خاکی که در پیرامون گیاه وجود دارد بر اثر رطوبت و وجود ریشه‌های مستحکم دور هم گرد آمده و شکل تپه مانندی به خود می گیرد که بر فرازش گیاه رشد می‌کند.

از ابتدای شهرستان ریگان تا انتهای آن گلدان‌هایی وجود دارد که ریگان را سر سبز وکویرش را زیبا کرده است.

با بارش‌های متوالی در این شهرستان رویش این نبکا‌ها دو چندان می‌شود به طوری که ارتفاع تعدادی از نهال‌های روییده شده در این گلدان‌ها به ده‌ها متر نیز می‌رسد.

شرایط خاک ،آب وهوا در هر قسمت از شهرستان برای رویش نبکا‌ها متفاوت است وگلدان‌های طبیعی از یک متر تا ده‌ها متر نیز وجود دارد.

جاده ها تهدیدی برای نبکاها
رفته رفته و به مرور زمان شکل این عارضه‌ها به حالتی در می‌آید که شبیه گلدانی عظیم الجثه می‌شود، اما وقتی به دشتی که در آن نبکا وجود دارد بنگرید تنها یک نبکا را نمی‌بینید بلکه مقابل شما هزاران گلدان غول پیکر با طولی از پنج تا ۱۰ متر دیده می‌شود.

در قسمت‌هایی از این شهرستان نبکا‌ها در کنار تپه‌های شنی رشد می‌کنند و هر لحظه بر طول و وسعت نبکاها افزوده می‌شود که این امر از هجوم شن‌های روان جلوگیری می‌کند.

دلیل پدید آمدن این گلدان‌ها را که به نبکا نیز شهرت یافته اند فرسایش‌های باد و آب است که در نهایت به دلیل افت سطح خاک اطراف این گیاهان ریشه‌های درختان موجب تثبیت بخشی از خاک می‌شوند و در طول سال‌ها این سازه‌ها چند متر از سطح زمین بالاتر می‌روند و دشت پر از گلدان‌های زیبایی می‌شود که در عمق کویر جنگلی انبوه را ایجاد می‌کند.

در شرقی‌ترین نقطه کرمان و در شهرستان ریگان که در عمق کویر قرار گرفته است بزرگترین نبکا‌های کویری قرار گرفته است البته این نبکا‌ها در دشت‌ها و کویر‌های سایر مناطق کویری جهان نیز دیده شده است، اما بزرگترین نبکا‌ها در استان کرمان و در شهرستان ریگان قرار گرفته اند.

این عارضه‌های شگفت انگیز در کویر و در اوج گرما، جان پناه بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه نیز هستند در حالی که این عارضه‌ها به عنوان جزئی از کویر لوت ثبت جهانی شده اند، اما خشکسالی، جاده‌ها و گسترش بیابان‌ها نبکا‌ها را تهدید می‌کند.

در ریگان پس از احداث سد نساء وضعیت این نبکا‌ها هر روز بدتر می‌شود و با خشکسالی و کمبود بارش‌های منطقه وضعیت بدتر هم شده است.

عمده این نبکا‌ها در بخش گنبکی ریگان وجود دارد، اما در سال‌های اخیر با احداث سد نساء در بالا دست میزان رطوبت در این منطقه کاسته  و تداوم خشکسالی نیز موجب شد با کم آبی بی سابقه‌ای در این قسمت از کویر مواجه شویم و در حال حاضر نیز بخشی از این عارضه‌های طبیعی خشک شده اند./ باشگاه خبرنگاران جوان

 
 

 

کپی