اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

مقابله با کرونا در فروشگاهها به کمک روبات‌

مقابله با کرونا در فروشگاهها به کمک روبات‌

دو فروشگاه در ژاپن تصمیم گرفته‌اند تا برای کاهش تماس میان انسان‌ها و پیشگیری از گسترش کووید-۱۹، از ربات‌ها استفاده کنند.

دو فروشگاه در ژاپن برای پیشگیری از گسترش کووید-۱۹، آزمایش روبات‌هایی را آغاز کرده‌اند که می‌توانند با استفاده از دو دست خود که هر یک سه انگشت دارند، کار پر کردن قفسه‌های فروشگاه را انجام دهند.

این ربات موسوم به "مدل- تی"(Model-T)، ساخت استارتاپ ژاپنی "تله‌اگزیستنس"(Telexistence) است. روبات مدل-تی در آغاز آزمایش‌ها، کار خود را با اشیایی مانند بطری‌ها و ظروف پلاستیکی آغاز خواهد کرد اما هدف تله‌اگزیستنس این است که روبات بتواند اشیای پیچیده‌تری مانند کوفته برنجی ژاپنی موسوم به "اونیگیری"(Onigiri)، ساندویچ و جعبه‌های مخصوص غذای ژاپنی موسوم به "بنتو"(Bento) را بردارد.

"مت کوماتسو"(Matt Komatsu)، مدیر بخش توسعه تجاری تله‌اگزیستنس گفت: این روبات می‌تواند اشیایی در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون را بردارد و در مکان‌های متفاوتی قرار دهد.

به گفته سازندگان، این توانایی مدل- تی موجب می‌شود که این روبات، زیرکی بیشتری نسبت به روبات‌های مورد استفاده فروشگاه‌های زنجیره‌ای "وال‌مارت"(Walmart) برای بررسی قفسه‌ها داشته باشد.

هدف از ابداع روبات مدل-تی این است که یک انسان بتواند در چندین فروشگاه کار کند و بدین ترتیب، راه حلی برای کمبود نیروی کار ارائه شود. ژاپن در حال حاضر با افزایش سریع روند پیری مواجه است و تعداد کمتری از مردم آن می‌توانند چنین کارهایی را انجام دهند.

روبات مدل- تی، با کمک یک انسان کنترل می‌شود که از یک هدست واقعیت مجازی و دستکش‌ها مخصوص استفاده می‌کند. یک میکروفون و هدفون نیز امکان ارتباط با خریداران را فراهم می‌کنند.

گسترش شیوع کروناویروس، به پایان یافتن ابداع  روبات مدل- تی سرعت بخشید تا شاید این فناوری بتواند تماس انسان با انسان را کاهش دهد./ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی