اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

گریفیث: یمن در حال انحراف از مسیر صلح است

گریفیث: یمن در حال انحراف از مسیر صلح است

مسئولان سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت درباره یمن اعلام کردند شبح قحطی مجدداً بر این کشور سایه افکنده است.

به نقل از العربی الجدید، مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن از نبردهای شدید و نیازهای انسانی روزافزون سخن گفت و تصریح کرد که کووید ۱۹ نیز باعث بدتر شدن اوضاع شده است و این کشور در حال منحرف شدن از مسیر صلح است.

وی گفت که طی هفته گذشته به طرف‌های ذی‌ربط، پیش‌نویس "اعلامیه مشترک" را فرستاد که بیانگر مسائلی بود که طی مذاکرات پیشین مطرح شده بود.

گریفیث خاطرنشان کرد که زمان آن در حال حاضر فرارسیده است که طرف‌ها هرچه سریع‌تر مذاکرات و اعلامیه مشترک در مورد توافق صلح را اجرا کنند.

وی درخصوص درگیری‌ها، نگرانی‌اش را به ویژه در خصوص درگیری‌ها در منطقه مأرب در شمال یمن ابراز و تاکید کرد که نقض توافق آتش‌بس اعلام شده در دسامبر در منطقه الحدیده، همچنان به صورت روزانه رخ می‌دهد.

از سوی دیگر، مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسانی نسبت به "شبح قحطی" در یمن هشدار داد.

وی مستقیماً گفت که بسیاری از طرف‌های حامی مالی از جمله عربستان، امارات و کویت که طی سال‌های اخیر متحمل مسئولیت بوده‌اند، هیچ چیزی را در سال جاری در سطح انسانی به سازمان ملل ارائه ندادند.

لوکوک تاکید کرد: ناشایسته است که تعهدی برای دادن پول داده شود و مردم این امید را پیدا کنند که کمکی به دست آنها می‌رسد، اما با وفا نکردن به وعده‌ها، این امیدها در هم بشکند.

وی عنوان داشت: بیش از ۹ میلیون شخص به دلیل قطع روزافزون برنامه‌های کمک از جمله تغذیه، آب و مراقبت‌های درمانی متحمل ضرر شده‌اند. ادامه ممانعت از اعطای پول، به معنای دادن حکم مرگ خانواده‌های بسیاری است.

لوکوک از طرف‌های حامی مالی خواست تا از اکنون به بعد به وعده‌های خود عمل کرده و حمایت‌هایشان را افزایش دهند.

آلمان نیز موضع کشورهای عربی مذکور را تقبیح کرد.  / ایسنا

کپی