اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
سال 1343(نیمه دوم)/ از ترور تا مرگ

قربانی کاپیتولاسیون

قربانی  کاپیتولاسیون
حسن مجیدی

حسنعلی منصور [متولد ۱۳۰۲ در تهران] پس از احراز پست نخست‌وزیری[۱۸ اسفند 1342 - 1 بهمن 1343] به جای امیر اسدالله علم، لایحه کاپیتولاسیون (اعطای حق قضاوت کنسولی به اتباع بیگانه) را با وجود مخالفت‌های مردمی و اعتراض جامعه روحانیت در مجلس شورای ملی به تصویب رساند و روز اول بهمن سال 1343 قربانی کارنامه یک ساله نخست‌وزیری خود شد.

 نخست‌وزیر تیر خورد
ساعت ده و نیم بامداد امروز آقای حسنعلی منصور، هنگامی که به مجلس شورای ملی می‌رفت، جلوی در بزرگ بهارستان مورد سوء قصد قرار گرفت.
ضارب که جوان ۱۸ ساله‌ای به نام محمد بخارایی[عضوگروه فداییان اسلام] بود چند تیر به طرف آقای نخست‌وزیر شلیک کرد. اولین گلوله به گلوی نخست‌وزیر اصابت کرد و بلافاصله به زمین افتاد، تیر دوم نیز به ناحیه شکم خورد ولی گلوله‌های بعدی در اثر ضربه‌ای که افسر پلیس به زیر دست ضارب زد، کمانه کرد و به دیوار اصابت و ضارب فرار نمود.
چند لحظه بعد ضارب را دستگیر کردند و به کلانتری ۹ بردند و آقای نخست‌وزیر را در حالی که غرق در خون بود به بیمارستان پارس منتقل ساختند. طبق اظهارنظر پزشکان معالج حال ایشان رضایتبخش است.
روزنامه اطلاعات- پنجشنبه 1 بهمن 1343
نخست‌وزیر درگذشت
تلاش طاقت فرسای پزشکان و جراحان ایرانی و خارجی و مقاومت سخت حسنعلی منصور نخست‌وزیر 41 ساله ایران پس از ۱۳۲ ساعت مبارزه با مرگ سرانجام ساعت ده و پنجاه و پنج دقیقه دیشب به پایان رسید و در میان اضطراب و اندوه جمعیت زیادی از بستگان و نزدیکان نخست‌وزیر، وزرا  و رجال و شخصیت‌های مختلف که در این ساعت در بیمارستان اجتماع کرده بودند، اعلام شد که نخست‌وزیر در اثر شدت جراحات وارده در گردن و شکم درگذشته است. به این ترتیب با کمال تأسف گلوله‌هایی که ساعت ده و نیم صبح روز پنجشنبه در میدان بهارستان شلیک شده بود، ساعت ده و پنجاه دقیقه دیشب به زندگانی نخست‌وزیر پایان داد. جنازه منصور در میان اندوه و تأثر بسیار به [ساعت یک و بیست دقیقه نیمه شب] پزشکی قانونی حمل شد و امروز از آنجا به مسجد سپهسالار حمل می‌شود.
 
---
---

 

کپی